Създадоха нови контактни лещи, които позволят на хората да виждат със затворени очи

Учени са създали инфрачервени контактни лещи, които позволяват на носещите ги да виждат на тъмно и дори със затворени очи.
Лещите, създадени от учени от Китайския университет за наука и технологии, използват наночастици, които поглъщат инфрачервена светлина и я преобразуват във видими за човешкото око дължини на вълните.
За разлика от очилата за нощно виждане, контактните лещи не се нуждаят от източник на захранване и ефектът действа дори когато очите на потребителя са затворени, съобщи в. „Индипендънт“, предава БГНЕС.
„Нашето изследване открива потенциал за нехирургични устройства за носене, които да дават на хората свръхвиждане“, заяви старшият автор Тиан Сюе, невролог в Китайския университет за наука и технологии.
„Този материал има много потенциални приложения веднага. Например, трептящата инфрачервена светлина може да се използва за предаване на информация в сферата на сигурността, спасителните операции, криптирането или борбата с фалшифицирането“, обясни ученият.
Изследването е публикувано в научното списание Cell. То обяснява как учените са комбинирали наночастиците с гъвкави, нетоксични полимери, които се използват в стандартните меки контактни лещи.
След като показаха, че контактните лещи са нетоксични, те тестваха тяхната функция при хора и мишки.
Когато на мишките е даден избор между тъмна кутия и кутия, осветена с инфрачервени лъчи, поведението на животните, носещи контактни лещи, показва, че те могат да виждат инфрачервените вълни, тъй като избират тъмната кутия, докато мишките без лещи не показват предпочитания.
Изследователите твърдят, че при хората инфрачервените контактни лещи позволяват на участниците да откриват мигащи сигнали и да възприемат посоката на постъпващата инфрачервена светлина.
„Това е напълно ясно: без контактните лещи субектът не може да види нищо, но когато ги сложи, може ясно да види трептенето на инфрачервената светлина“, каза Сюе.
„Установихме също така, че когато субектът затвори очи, той е още по-способен да приеме тази трептяща информация, защото близката инфрачервена светлина прониква през клепача по-ефективно от видимата светлина, така че има по-малко смущения от видимата светлина“, посочи той.
Изследователите също така заявиха, че могат да променят наночастиците, за да преобразуват различни дължини на вълните на светлината в различни цветове, позволявайки на хора с цветна слепота отново да виждат цветове. Понастоящем контактните лещи позволяват на носещите ги да виждат само лъчение, проектирано от светодиоден източник на светлина, но изследователите работят по увеличаване на чувствителността на наночастиците, така че те да могат да виждат дори по-ниски нива на инфрачервена светлина.
„Като превръща червената видима светлина в нещо като зелена видима светлина, тази технология може да направи невидимото видимо за хора с цветна слепот. В бъдеще, като работим съвместно с учени в областта на материалознанието и експерти по оптика, се надяваме да направим контактна леща с по-прецизна пространствена разделителна способност и по-висока чувствителност“, подчерта Сюе.
Прочети цялата публикация