Fakti.bg | 26.05.2025 14:25:57 | 46

Испанското село, в което токът не спря


На 28 април Ниевес Морал Алвес пътувала с колата си, когато чула, че в цяла Испания токът е спрял. Тя бързала да се прибере в дома си в планинското село Осеха де Сахамбре, но там с почуда установила, че всичко е наред: хладилникът, лампите, фурната. Видяла по телевизията какво се случва извън идиличната планинска област със 70 жители. "Не можех да повярвам - в продължение на десетилетия сме имали проблеми с тока, а сега е точно обратното. Ние имахме ток, другите не", разказва испанката пред германската обществено-правна медия АРД.

Спиране на тока? При нас няма такова нещо.

Кметът Антонио Хайме Мендоса скромничи, но изпитва и гордост - от това, че се погрижил неговите пет села с общо 130 жители да преживеят 28 април както всеки друг ден.

Преди токът в селата спирал постоянно - ту заради силен снеговалеж, ту заради бурни ветрове. Алвес си спомня как преди години прекарала 21 дни без ток - тогава децата ѝ били малки и жената отчаяно се надявала на помощ отгоре.

Сега всичко е различно. От над 15 години насам при извънредни ситуации електроснабдяването на петте села се отделя от националната система. Така станало и на 28 април - когато токът спрял, в рамките на минути техниците на място превключили към резервната система. А тя функционира така: стартира се с дизелови генератори и се свързва към мрежата. Всички външни линии обаче остават изключени. След това местната водноелектрическа централа се задейства отново и започва да доставя енергията си само до петте села, без да се насочва към националната мрежа.

Кметът Мендоса изобщо не е допускал, че взетото навремето решение ще се сдобие някога с такава слава. "Сега изглежда така, сякаш сме създали иновативен модел", цитира АРД неговите думи.

Твърде много ток от фотоволтаици?

Електроенергията, която се произвежда в района, е зелена - на водна основа. Самите села потребяват едва 3-4 процента от нея, останалото потича към националната мрежа. В търсене на причините за мащабното спиране на тока вниманието още в същия ден беше насочено точно към доставчиците на зелена енергия - само че по-скоро към фотоволтаиците и вятърните генератори, отбелязва германската обществено-правна медия.

По официални данни в деня на срива 60,5 процента от тока в испанската мрежа е бил от възобновяеми енергии, малко под средния годишен показател от 66 процента.

За първи път тази година се очаква фотоволтаиката да заеме основно място в испанския енергиен микс с 25 процента, следвана плътно от вятърната енергия. Фотоволтаичното лоби с възмущение отхвърля упреците, че именно този голям дял е станал причина за спирането на тока.

Но испанският Съюз на въозобноваемите енергии признава, че те имат слабост - липсва им т.нар. устойчивост, която се осигурява от големите ротиращи генератори. Ако в дадена мрежа потреблението на тока изведнъж спадне, генераторите допринасят за това честотата на мрежата да не се срине. Така се балансират краткосрочните колебания в електроенергийната мрежа, обяснява АРД.

Хосе Мария Гонзалес Моя от Съюза на възобновяемите енергии смята, че този проблем може да се реши, ако в бъдеще се увеличи капацитетът за съхранение на електрохимичните батерии. "Това ще помогне за преодоляването на тези недостатъци на възобновяемите енергийни източници и ще ги направи толкова надеждни, колкото са и традиционните."

Още едно слабо място: свързаността

Допълнителните хранилища на енергия, например чрез батерии и помпени електроцентрали са едната страна на въпроса. Другата - според експертите - е необходимостта от по-добро свързване с Европа, върху която Испания и Португалия трябва да работят.

"По-слабата свързаност може да е един от факторите, допринесли за това, че при спиране на тока полуостровът се превръща в абсолютен остров", казва пред АРД енергийният експерт Луис Бандеса. Той посочва, че най-малкото по-добрата свързаност с Франция би могла да представлява допълнителна подкрепа за избягването на тотални сривове на тока.

Бандеса обяснява, че за целта в Северна Испания вече се полагат нови кабели в посока Франция, но в политически план до момента Франция проявява слаб интерес към разширяването на връзките - заради по-ниските цени на тока на Иберийския полуостров. Ако връзките бъдат разширени, Испания и Португалия биха могли да повишат износа на евтина енергия и така да се превърнат в сериозни конкуренти на френския ядрен флот.

Недостатъците на периферното разположение

Дори и при по-добра свързаност обаче периферното положение на Иберийския полуостров ще остане проблем в огромната европейска електроенергийна мрежа, смята испанската министърка на околната среда Сара Агесен. Защото турбуленциите в европейската мрежа като случилото се на 28 април засягат особено силно държавите от периферията като Испания или балтийските страни, казва тя.

Комплексността на европейската мрежа наред с количеството данни, които трябва да бъдат анализирани, са сред причините, поради които пълното изясняване на всички детайли по случая ще трае половин година, каза министърката. Т.е. Политиците ще имат достатъчно време да спорят за правилния енергиен микс и евентуален обрат от взетото в Испания решение за отказ от ядрена енергия, посочва АРД.

А село Осеха де Сахамбре? Кметът Мендоса е наясно, че неговият модел не е подходящ за целия комплексен европейски електроенергиен пазар. Но поне в неговото село никой не се страхува от евентуален следващ блекаут.

Автор: Кристина Бьокер (ARD)

Прочети цялата публикация