Текстилът на бъдещето: Китайски учени създадоха самоохлаждаща се материя, захранвана от слънцето

В Китай учени разработиха революционна тъкан, която използва слънчевата светлина, за да охлажда тялото – без нужда от електричество, вентилатори или химикали. Този пробив в текстилната наука обещава коренно да промени начина, по който се обличаме в горещ и влажен климат.
Новата материя използва принципа на радиационно охлаждане – процес, при който топлината от човешкото тяло се излъчва като инфрачервено лъчение и се разсейва директно в космоса. Слоестият полимерен композит, от който е изработена тъканта, е обогатен с наночастици. Те отразяват видимата част от слънчевата светлина, като същевременно излъчват телесната топлина, насочвайки я далеч от кожата. Резултатът: осезаемо охлаждане без каквото и да било механично или химическо подпомагане.
Полеви тестове показват, че облечените в тази материя хора са поддържали телесна температура с 5 до 7°C по-ниска в сравнение с тези, облечени в памучни или синтетични дрехи – дори при директно излагане на слънце. За разлика от познатите дишащи и влагопопиващи материи, новият текстил действа независимо от потта и влажността на въздуха, запазвайки своя охлаждащ ефект дори при екстремна жега и задушливост.
Освен това, тъканта е дишаща, пере се лесно и по нищо не се различава на външен вид от обикновените облекла. Технологията позволява масово производство чрез "roll-to-roll" метод – икономичен и мащабируем процес, който я прави подходяща за широка употреба: от всекидневна мода и работно облекло до военни униформи, палатки и одеяла за горещи зони.
В момента материалът се тества в дрехи за строителни работници и защитни костюми срещу топлинен стрес. В контекста на глобалното затопляне и зачестяващите горещи вълни, подобна пасивна технология може не само да подобри качеството на живот, но и да спаси човешки животи, като намали нуждата от климатици и електрически охлаждащи системи.
Прочети цялата публикация