Среща на върха на БРИКС в Рио без Путин и Си: Диалог за мир в Украйна и спиране на геноцида в Газа!

Всички участници в конфликта в Украйна трябва да задълбочат прекия диалог за намиране на мирно решение и установяване на траен мир, заяви бразилският президент Луиз Инасио Лула да Силва при откриването днес на срещата на върха на БРИКС в Рио де Жанейро, предаде ТАСС, цитиран от БТА.
Лула се обърна към международната общност също с призив "да не остава безразлична към геноцида, извършван от Израел в Газа".
"Абсолютно нищо не оправдава терористичните актове, извършвани от "Хамас". Не можем да останем безразлични обаче към геноцида, извършван от Израел в Газа, избиването на невинни цивилни и използването на глада като бойно оръжие", заяви в речта си при откриването на срещата президентът, цитиран от Франс прес.
АФП отбелязва, че срещата на високо равнище започва в момент, когато в Доха се очаква да започнат преговори за примирие между Израел и палестинското ислямистко движение "Хамас".
"Свидетели сме на безпрецедентен крах на мултилатерализма", отбеляза в речта си Лула и изтъкна, че настоящата среща на БРИКС се състои при "най-неблагоприятния глобален сценарий", откакто Бразилия е домакин на този форум - сега за четвърти път.
Той призова групата да насърчава мира и да посредничи при конфликти.
„Ако международното управление не отразява новата многополюсна реалност на XXI век, от БРИКС зависи да допринесе за неговото обновяване“, заяви Лула, цитиран от Асошиейтед прес.
Руският президент Владимир Путин заяви на започналата днес среща на високо равнище на страните от БРИКС, че либералният модел на глобализация е остарял, предаде Ройтерс.
Включвайки се в откриването на форума чрез видеовръзка, Путин призова също държавите от БРИКС да засилят сътрудничеството си в редица области, като природните ресурси, логистиката, търговията и финансите.
"Промяната в световния икономически модел продължава да набира скорост. Всичко показва, че моделът на либералната глобализация е на изживяване. Центърът на стопанската дейност се измества към развиващите се пазари, което предизвиква мощна вълна на растеж, включително в страните от БРИКС", заяви руският президент, цитиран от ТАСС.
"Еднополюсната система на международните отношения, която обслужваше интересите на т. нар. златен милиард, отива в миналото. И тя бива заменена от един по-справедлив многополюсен свят", каза още Путин и допълни: "В света настъпват кардинални промени".
Руският държавен глава подчерта, че по отношение на икономическите показатели БРИКС значително превъзхожда редица други обединения от държави, включително Г-7, където съвкупният брутен вътрешен продукт е с една четвърт по-нисък според данните за 2025 г.
Путин отбеляза, че на страните от БРИКС се падат 40% от световната икономика, а общият БВП на страните от БРИКС достига 77 трилиона долара. Това надхвърля значително показателите на страните от Г-7, където съвкупният БВП възлиза на едва 57 трлн. долара.
Според Международния валутен фонд (МВФ) петте основни страни в БРИКС - Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка - имат повече от 28 трилиона долара номинален БВП в доларово изражение, а Групата на седемте - над 51 трлн. долара. Голяма част от икономическата тежест на обединението БРИКС, в което влизат също Египет, Етиопия, Индонезия, Иран и Обединените арабски емирства, обаче идва от Китай, на който се падат над 60% от съвкупната тежест на членовете на БРИКС, посочва Ройтерс.
Китайският президент Си Цзинпин не присъства на срещата за първи път, откакто стана лидер на страната си през 2012 г. Руският президент Владимир Путин, който участва чрез видеоконферентна връзка, продължава да избягва пътувания в чужбина, най-вече поради международната заповед за арест, издадена след нахлуването на Русия в Украйна, припомня АП.
Иранският президент Масуд Пезешкиан и египетският Абдел Фатах ас Сиси също отсъстват от срещата в Рио де Жанейро.
Прочети цялата публикация