Осъдиха кмета на Истанбул на 1 година и 8 месеца затвор

Турски съд осъди на 1 година и 8 месеца затвор задържания кмет на Истанбул от опозицията Екрем Имамоглу, сочен за основен съперник на президента Реджеп Тайип Ердоган, съобщава Асошиейтед прес, цитирана от News.bg.
Имамоглу бе признат за виновен по обвинения в обида и заплаха срещу главния прокурор на Истанбул Акин Гюрлек. Присъдата идва в рамките на серия съдебни дела срещу кмета, който е задържан от 23 март в затвор западно от града. Очаква се той да обжалва решението.
Процесът е свързан с коментари от 20 януари, в които Имамоглу критикува главния прокурор, обвинявайки го в политически мотивирани атаки срещу опозиционни фигури. Съдът го оправда по обвинението, че е посочил публично прокурора с цел да го направи мишена, но го осъди за обида и заплаха.
Кметът от Републиканската народна партия (РНП), който спечели кметските избори в Истанбул през 2019 г., е считан за един от най-сериозните претенденти срещу дългогодишното управление на Ердоган. Той отрича всички обвинения и определи съдебния процес като "наказание, а не правосъдие", настоявайки, че съдебната система действа под политически натиск.
Арестът му доведе до най-големите улични протести в Турция за последното десетилетие. Наред с него, десетки служители от общини, контролирани от РНП, бяха арестувани по обвинения в манипулиране на обществени поръчки и подкупи.
Въпреки лишаването му от свобода, Имамоглу беше официално номиниран за кандидат за президент от РНП. Макар следващите избори да са насрочени за 2028 г., в страната не се изключва възможност за предсрочен вот.
От своя страна правителството на Ердоган отрича политическа намеса, заявявайки, че съдилищата работят независимо и безпристрастно.
Прочети цялата публикация



Съдът отново не взе решение по делото за дипломата на Имамоглу
Управляващата партия в Грузия поиска да бъде забранена опозицията
Новият враг на властта в Турция: певци, актьори, инфлуенсъри
Нова заповед за арест срещу кмета на Истанбул Екрем Имамоглу
Община Хасково отпуска помощ за 46 семейства с новородено или осиновено дете
Саркози в затвора: 9 кв. метра с душ, тоалетна, телевизор
На Петковден своя празник отбелязва Нова Загора
Николай Денков: Трябва да върви икономиката нагоре, а не инфлацията
Наръчник на автократа и как се прилага той в България
Явор Дачков с Татяна Дончева – За разпада и цикличността в българската политика ВИДЕО
Продадоха картина на Пикасо за 32 милиона евро (ВИДЕО)
Барселона затяга дисциплината около Ламин Ямал
"Буревестник": какво се знае за "уникалната" ракета на Русия
Условни присъди и глоби са поискани за разнасящите слухове за Брижит Макрон
Джей Ди Ванс: Примирието в Газа се запазва въпреки сблъсъците
Вучич моли САЩ да не налагат вторични санкции
Хайденхайм - Хамбургер 0:1 /репортаж/
Мащабна операция в Бразилия: десетки убити наркотрафиканти и полицаи
Столична община прекрати поръчката за боклука на Слатина, Подуяне и Изгрев