Виталий Кличко: "Нужни са санкции, а не 50 дни"

Господин Кличко, Доналд Тръмп постави нов краен срок на Владимир Путин и в същото време отвори възможността за доставяне на още оръжия на Украйна. Как оценявате предложенията на американския президент?
Виталий Кличко: Не разбирам защо са тези 50 дни. В рамките на тези 50 дни руснаците могат да съберат сили. Могат да убият още цивилни. Убеден съм, че трябва да се наложат строги санкции, тъй като те биха имали възпиращ ефект.
Убеден съм, че и ние можем да използваме това време. Смятаме, че в тези 50 дни можем да получим от нашите партньори още от модерните оръжия, които ни липсват. Ние сме благодарни на партньорите ни.
Убеден съм също така, че Путин разбира само езика на силата - той уважава силните и не се съобразява със слабите. Затова трябва да сме силни. Само заедно и с убединени сили ние можем да сме силни. По отношение на продължаващата подкрепа на нашите партньори разчитаме на тежки санкции и доставки на оръжия.
Тръмп обаче обяви доставката на нови оръжия, включително нови системи "Пейтриът". Разказвали сте, че Киев се защитава само с две такива системи. Последните брутални атаки на Русия, при които бяха използвани стотици дронове и ракети, показаха, че противовъздушната система вече не издържа. От каква допълнителна защита се нуждае Киев?
Виталий Кличко: Не съм готов да отговарям колко системи "Пейтриът" и други противовъздушни установки имаме. Мога да кажа едно: "Достатъчно" ще е тогава, когато войната е приключила. Днес нашият град, както и други градове в Украйна, е подложен на постоянни масивни атаки и комбинирани нападения. Въздушната защита е основно предизвикателство за всеки град, не само за столицата.
"Днес всеки в Украйна рискува живота си"
Изискват се големи усилия, за да бъдат преодолени последиците от последните масивни атаки…
Виталий Кличко: Как да бъдат преодолени последиците, като в последната седмица над 30 души загубиха живота си? Те не могат да бъдат съживени. Къщи са разрушени, а тяхното възстановяване ще отнеме месеци, вероятно и години. Даваме най-доброто от себе си, за да помогнем на всички, които са в нужда и имат нужда от помощ, но ресурсите ни са ограничени. Признавам честно, че въпреки модерните технологии и модерните оръжия не можем пълноценно да гарантираме сигурността на всички хора в столицата, когато има такива масивни атаки. Днес всеки в Украйна рискува живота си. Дроновете могат да ударят всеки момент, може да има нови жертви. Затова всеки украинец има само едно желание и поставя само един въпрос: Кога ще свърши всичко това?
Надяваме се да можем да прекратим войната по пътя на дипломацията. Но нека бъдем честни: пътят на дипломацията не устройва нито Путин, нито много украинци. Никога няма да кажем, че частта от Украйна, която днес е окупирана от Русия, вече не принадлежи на украинците. Това е нашата страна, нашата държава, която защитаваме. Много е трудно да отстъпим и да се откажем от част от територията си. Да, това би могло да бъде така нареченият компромис, но въпреки това…
Путин иска украинците да избягат и да му оставят страната си
Как бихте оценили щетите, които бяха нанесени на Киев от руската агресия? Имате ли конкретни числа?
Виталий Кличко: Над 1600 жилищни сгради са унищожени. Над 300 цивилни са убити. Общият брой разрушени сгради възлиза на около 3000. Има разрушения във всеки квартал на града. Многократно съм си задавал въпроса: Каква цел си поставяш, когато нападаш един мирен град и убиваш мирни хора? Когато унищожаваш критична инфраструктура и лишаваш хората от ток, вода и отопление? Дълго съм мислел по темата. Има само един отговор: Да посееш паника, да провокираш депресия и страх у хората, за да може всички да опаковат багажа си, да потеглят някъде към Европа, да напуснат страната и да я оставят на нападателя. Друг отговор на този въпрос няма.
Как върви възстановяването на Киев? Откъде получавате пари за него?
Виталий Кличко: Парите са основно от бюджета на града. Кандидатстваме и за средства от държавната хазна. Те например се използват за възстановяването на разрушените сгради. Когато щетите са толкова тежки, че сградите са необитаеми, плащаме наема на хората. Предоставяме помощ, когато са разрушени детски градини и училища. До днес са разрушени над 200 учебни заведения. Децата трябва да ходят на училище, а това се поема от местния бюджет и струва много пари. Сега строим противовъздушни бункери, което никога преди не сме правили – войната ни принуждава.
Разбира се, че ситуацията е тежка. Икономиката не функционира, логистиката е прекъсната, липсва работна ръка за възстановителните дейности, защото стотици хиляди са мобилизирани и защитават страната. Изправени сме пред множество предизвикателства, като най-голямото от тях е възстановяването на жизненоважни системи.
Автор: Олга Тихомирова
Прочети цялата публикация