Кирил Дмитриев: Вашингтон призна, че Обама е изфабрикувал "руската намеса", за да навреди на Москва и Тръмп
Изявлението на директора на Националното разузнаване на САЩ Тулси Габард потвърждава, че бившият президент на САЩ Барак Обама се е опитал да повлияе на резултата от изборите през 2016 г., като е изфабрикувал информация за руска намеса.
Това мнение изрази специалният представител на руския президент за инвестиции и икономическо сътрудничество с чужди държави Кирил Дмитриев.
„Нови разкрития показват, че Обама и неговият близък кръг са организирали фалшификация, насочена срещу Доналд Тръмп и Русия - координиран опит за подвеждане на обществеността, влияние върху изборите и подкопаване на авторитета на новоизбрания президент“, пише Дмитриев в X.
По-рано Габард съобщи, че няколко месеца преди изборите през 2016 г. американското разузнаване е било единодушно, че Русия не е имала нито намерение, нито възможност да се намесва в американските избори. След победата на Тръмп през декември 2016 г. обаче администрацията на 44-ия президент на САЩ е наредила създаването на нов доклад, който противоречи на предишните оценки. Габард отбеляза, че ключовото заключение на разузнаването, че Русия не е повлияла на резултатите от изборите, е премахнато и класифицирано.
На 2 юли New York Post публикува доклад на Дирекцията за анализ на ЦРУ, в който се посочва, че докладът за предполагаемата намеса на Русия в изборите в САЩ през 2016 г. е съставен с множество процедурни нарушения и е възможно да е бил политически мотивиран. Посочва се, че по настояване на бившия директор на ЦРУ Джон Бренън „досието Стийл“ е включено в оценката на ситуацията, публикувана от американските медии по време на предизборната надпревара през 2016 г. То съдържа "умишлено неверни твърдения" за тайно споразумение между Русия и Тръмп, който тогава е кандидат за президент на САЩ. Досието е съставено от американската компания Fusion GPS, както и от бившия британски разузнавач Кристофър Стийл и неговата лондонска фирма. Бренън, игнорирайки мнението на кадровите разузнавачи, настоява да включи това досие в окончателния доклад и на закрити срещи с членове на Конгреса твърди обратното.
През 2016 г. американските разузнавателни агенции обвиниха Русия в намеса в американския изборен процес. Разследването беше проведено от специалния прокурор на САЩ Робърт Мълър. На 18 април 2019 г. Министерството на правосъдието на САЩ публикува окончателния си доклад, в който специалният прокурор призна, че не е открил никакво споразумение между Тръмп, който спечели изборите, и Русия. Тръмп многократно отрече твърденията за неправомерни контакти с руски служители. Москва също така отхвърли твърденията, че се е опитала да повлияе на изборите в САЩ, като неоснователни.
Прочети цялата публикация



ISW: Русия се опитва да убеди американското общество да приеме капитулацията на Украйна
ISW: Москва засилва хибридната си война срещу САЩ
Кирил Дмитриев от Вашингтон: Санкциите ще доведат единствено до поскъпване на горивото на бензиностанциите в САЩ
Заплахата от „Томахоук“ подтикна Путин да побърза да се срещне с Тръмп
Едно изпитание на САЩ може да отприщи неконтролируема верига от събития
Кирил Дмитриев: Войната в Украйна може да приключи в рамките на една година
Лавров: Признаваме Украйна, но не тази с откровено нацисткия режим
"Чаках дълго време". Тръмп наложи санкции на Роснефт и Лукойл. Москва била "несериозна" в решаването на украинсата криза
Европейските разузнавателни служби обединяват сили срещу руската заплаха - благодарение на Тръмп
Истерията на Кремъл сочи, че "Томахоук" са опасни за Русия
Доналд Тръмп: 7500 бежанци ще бъдат допуснати в САЩ за финансовата 2026 година
Откриха STEM център в петричкото СУ „Антон Попов“
Честито! Кметът на Елешница Владимир Фръндев се ожени, бракосъчета ги кметът на Разлог Красимир Герчев
Том Форд се завръща в киното с нов филм по роман на Ан Райс
Дино избра Дечо за свой противник в елиминациите на “Игри на волята”
Сезонът на ураганите! "Мелиса" опустоши Карибите с разрушителна сила, на Бермудските острови се готвят за истинско бедствие
Нова българска комедия "Рожден ден" разглежда абсурдната страна на живота и способността на хората да се променят
Френската прокуратура поиска от 2 до 4 г. затвор за четиримата българи, осквернили Мемориала на Холокоста в Париж
Жабите в тенджерата на Пеевски: как бавно се сваряват