Югоизточна Азия - Меката на метамфетамина

Службите за борба с наркотиците в Източна Азия отбелязват все по-големи успехи. Миналата година количеството метамфетамин, конфискувано в региона, е 236 тона - увеличение с 24 процента в сравнение с 2023-а. По данни на Службата на ООН по наркотиците и престъпността (UNODC) по-голямата част от това количество е конфискувана в южната част на региона.
Само в Тайланд миналата година са конфискувани около 130 тона. Така държавата става първата в региона, заловила над сто тона в рамките на една година. По-голямата част от метамфетамина идва от т.нар. "Златен триъгълник" - регион по границите на Мианмар, Тайланд и Лаос.
"236-те тона са само конфискуваното количество - в действителност до пазара достига много повече метамфетамин", заяви Бенедикт Хофман, регионален представител на UNODC за Югоизточна Азия и Тихия океан. "Тези конфискации отразяват успешните усилия на органите на реда. В същото време обаче сме свидетели на безпрецедентни нива на производство и трафик на метамфетамин в т.нар. "Златен триъгълник", особено в щата Шан в Мианмар", казва още Хофман. На 17 юни индонезийската Агенция за борба с наркотрафика обяви, че след петмесечна операция под прикритие е конфискувала два тона метамфетамин. Наркотикът се оценява на между 200 и 400 милиона долара.
Последиците от войната в Мианмар
В целия регион са били извършени масирани операции, казва Джошуа Курланцик от Съвета за международни отношения. Единственото изключение е Мианмар, където от 2021 година бушува гражданска война.
Мианмар отдавна се смята за център на трафика на наркотици в региона. Военната хунта, дошла на власт след свалянето на демократично избраното правителство през 2021-а, и нейните представители са заподозрени, че използват търговията с наркотици, за да финансират военните си операции.
Количеството конфискувани наркотици се е увеличило с почти 25 процента, казва Закари Абуза, професор в Националния военен колеж във Вашингтон. Въпреки това цените на черния пазар в много държави са останали непроменени или дори са спаднали. Това показва драстично увеличение на предлагането.
Най-голямото количество е от щата Шан - исторически център на производството на наркотици. Производството на кетамин - друг нарастващ проблем в региона - е съсредоточено главно в Камбоджа.
Тъй като Китай също "е подложен на все по-голям натиск от страна на администрацията на Тръмп да ограничи производството и износа на фентанил, може да се наблюдава все по-голямо изместване на производството към Мианмар", казва Абуза.
Киберизмамите изместват наркотърговията
"Златният триъгълник" е център на производството на наркотици от десетилетия. В последно време обаче най-доходоносният престъпен бизнес в региона са киберизмамите. В доклад на Института за мир на САЩ от миналата година оборотът им в континентална Югоизточна Азия се оценява на до 39,3 милиарда евро. Това се равнява на между една трета и две пети от официалните икономики на Камбоджа, Лаос и Мианмар.
Преди месец специалните докладчици на ООН предупредиха, че кризата с киберсигурността в региона е "достигнала мащабите на хуманитарна криза и криза с човешките права". Стотици хиляди хора са принудени да работят при робски условия. Китай и САЩ затегнаха мерките си срещу нелегалния сектор - Вашингтон например наложи санкции срещу лица и компании в Камбоджа и Мианмар, за които има подозрения, че са свързани с киберизмами.
Междувременно Пекин се намеси в гражданската война в Мианмар, за да окаже натиск върху съперничещите си групировки и те да разрушат мрежите си за измами. Пекин оказва натиск и върху Банкок да предприеме действия срещу престъпните мрежи по границите на Тайланд с Мианмар и Камбоджа. Двете криминални икономики вече са тясно преплетени, казва Бриджит Уелш от Азиатския изследователски институт в Нотингам.
Накъде води прането на пари
Анализаторите смятат, че бумът на киберизмамите е продукт на сектора на незаконните хазартни игри в региона, създаден първоначално за изпиране на пари от търговията с наркотици. "Ако производството и разпространението на наркотици не бъдат намалени, това ще укрепи и престъпната система", казва Уелш.
Сингапур наскоро увеличи усилията си за борба с прането на пари, свързано с наркотици и киберизмами. Миналия месец полицейският отряд за борба с прането на пари проведе операция, при която бяха арестувани близо 50 предполагаеми нарушители. "Въпреки това повечето правителства в региона си затварят очите", казва Абуза. "Тъй като във времената на глобална икономическа несигурност прането на пари е полезно за икономиката и развитието на собствеността. Ето защо са необходими международни усилия за разбиване на финансовия гръбнак на тези престъпни организации."
Остава да се види дали държавите от Югоизточна Азия изобщо имат способността - да не говорим за волята - да се справят с проблема. Увеличаващият се брой на конфискациите на наркотици подсказва, че правоприлагащите органи действат активно от години, казва Себастиан Странджо, редактор в списание "The Diplomat". Основният проблем в момента е, че правоприлагащите органи имат трудности с ограничаването на трансграничната престъпност "под каквато и да е форма", каза той. "Тревожното нарастване на случаите на измами подчертава колко силно представена е този вид престъпност - респективно колко тесни са връзките, които тя е създала с държавните структури в някои страни", пояснява Странджо.
Автор: Дейвид Хът
Прочети цялата публикация