Негодни за фронта: как болни украинци попадат в армията

В украинската армия попадат и хора с психически и физически заболявания, които са негодни за служба. Защо ги взимат и колко разпространен е този проблем?
Чести трудностти с паметта, дезориентация, бъркане на часовете, цифрите, цветовете - 28-годишният Василий от Кировоградска област в Украйна постоянно се сблъсква с тези проблеми. От 2015 година той е регистриран в областна психиатрична болница с диагноза "личностно разстройство", но въпреки това е мобилизиран да служи във Въоръжените сили на Украйна (ВСУ).
По думите на съпругата му Елена сътрудници на местната военна комисия са задържали Василий в края на май. Казали му, че е обект на издирване от началото на 2025. Тъй според нея съпругът ѝ не признава диагнозата си, не е сигурно, че е споменал за заболяването си на военната комисия, която го преценила за годен за служба без ограничения. На следващата сутрин го изпратили на обща военна подготовка.
Елена се опитала да докаже погрешната мобилизация и се обърнала към командира на Василий. Той първоначално проявил разбиране и поискал да му бъдат представени документи за отписването на мъжа от служба. След това обаче стигнал до извода, че документите са остарели. Казал: "Няма основания да бъде отписван". Жената не крие учудването си. "Как да няма основания, като болестта е нелечима", пита тя.
Заплаха за себе си и другите
ДВ разполага с психиатричното заключение от 2015 година, където пише следното: Василий има беден речников запас, нисък коефициент на интелигентност и не разбира дори названието на страната или столицата на Украйна. А както казва съпругата му Елена, в условия на стрес симптомите на заболяването само се засилват. "Той постоянно се оплаква, че не може да запомни нищо от това, което му показват. В такъв случай какво би могъл да запомни на фронта? Това ще е еднопосочен билет."
Според психиатърка, разгледала медицинските документи на Василий заради проучването на ДВ, той има всички признаци на умствена изостаналост и емоционално-волева нестабилност. "При стресови условия такъв човек е непредсказуем и може да навреди на себе си и другите", казва лекарката, която моли да не назоваваме името ѝ.
Прегледите във военните комисии са по-скоро повърхностни
Адвокатът Евгений Цехмистер обяснява, че членовете на военните лекарски комисии имат достъп до всички медицински документи, но в - случая с Василий там не пишело нищо за неговата диагноза. А и психическите диагнози са изключение - достъпът до тях е възможен само със съгласието на пациента. Затова в крайна сметка оценката за здравословното състояние на Василий е направена на базата на това, което било налично в системата.
Юристът изтъква също така, че лекарите от военните комисии се доверяват само на официалните документи - тъй като мнозина симулират психически разстройства, за да се измъкнат от службата. По думите на Цехмистер, ако Василий и близките му са били потърсили навреме правна помощ, не би се стигнало до мобилизацията му.
Пред ДВ пълномощничката на украинския президент по защитата на правата на военнослужещите Олга Решетилова казва, че при липсата на съответните медицински документи няма как да се разбере за всички заболявания на човека, а военните лекарски комисии не извършват подробна диагностика - правят повърхностен преглед на базата на наличната документация. "Затова и понякога фактически негодни за служба хора попадат във военните части."
"Мобилизират болните, пренебрегвайки реалното им състояние"
По данни на пълномощника на Върховната рада по правата на човека Дмитрий Лубинец, от началото на годината в неговия офис са били получени над 2000 жалби за нарушение на правата в рамките на мобилизационни мероприятия, при положение, че за цялата 2024 този вид жалби са били около 3500. Сред жалбите има и такива за мобилизацията на тежкоболни хора, но за тях отделна статистика няма.
"Има случаи, при които след нашата намеса и повторен преглед на военната лекарска комисия се установява заболяване и демобилизират човека. Но защо се стига дотам? Защото някои сътрудници си затварят очите за медицинските документи или реалното състояние на човека", посочва Лубинец. Той изтъква и необходимостта към разпределението на мобилизираните да се подхожда по-детайлно - защото не всеки със здравословни проблеми непременно е негоден и ако някой има например проблеми с гръбначния стълб, може да не подхожда за щурмовак, но може да работи ефективно в компютърната сфера.
Какво казват военните
Офицер от украинската армия, пожелал анонимност, разказва пред ДВ, че в един от учебните центрове му предложили да си избере хора. "Пристигам и те излизат - без зъби, с туберкулоза, при това в учебния център. Дори да не говорим как биха се справили на бойното поле, що за картина ще представляват Въоръжените сили на Украйна?". Впоследствие командирът разбрал, че показват тези хора за четвърти път, но никой така и не поискал да ги вземе в ротата си - даже да копаят окопи.
Както споделя мобилизираният през пролетта на т.г. Кирил (името е променено), в териториалните центрове за мобилизация не се отнасят твърде придирчиво към кандидатите да служат. Заедно с него в сборния пункт имало както бездомни с подути крака, така и хора със зависимост от наркотиците или алкохола. Вече в учебния център проверката била по-подробна и при установяване на заболяване на гръбначния стълб казвали например "Такива хора не ни трябват".
По думите на Кирил в много случаи военната комисия е била по-скоро формалност, а на места дори не била провеждана. Затова в една от бригадите на морската пехота след общата базова подготовка през 2024 година попаднал новобранец с шизофрения, разказва военнослужещият Александър (името е променено). Боецът допълва, че човекът имал късмет - инструкторът на курса в бригадата обърнал внимание на странното поведение на мобилизирания.
Адвокатът Евгений Цехмистер потвърждава: проблемът с мобилизацията на обективно негодни бойци е разпространен. Той има обяснение и за основната причина - решаваща роля за пригодността играе основната диагноза, а съпътстващите състояния не се отчитат.
Той дава пример с боец с ръст 175 см, тегло 38 кг, силно късоглед и с деформация на гръдния кош. Дори не можел да ходи с бронежилетка, но е в армията от 2022 година, получава заплата, макар службата му да се състои в постоянни прехвърляния от една част в друга, в различни болници и т.н. "Системата не позволява този човек да бъде отписан, защото нито една от диагнозите му не попада в графата "негоден", твърди юристът.
Без лекарско заключение и самите командири се превръщат в заложници на ситуацията - не могат да изпратят тези хора на реална служба, нито да вземат на тяхната длъжност други.
Междувременно Василий почти е приключил курса по базова подготовка, след което го чака разпределение в подразделение. По думите на съпругата му той вече е получил достъп до оръжие. Адвокатът Цехмистер се бори за повторно психиатрично изследване на новобранеца и нов преглед от военната лекарска комисия, докато Василий още е в учебния център. "Ако той попадне на фронта, това ще е голям риск за неговата част. Не може да се предскаже в кой момент психиката му няма да издържи и кой ще се окаже на мушката", смята адвокатът.
Прочети цялата публикация