Египет спасява от глада палестинците в ивицата Газа

Камионите с помощ, които влизат в ивицата Газа от сряда вечерта, успяха да го направят не като част от споразумението между палестинското движение Хамас и Израел, а в резултат на усилията на египетското ръководство, заяви губернаторът на египетската провинция Северен Синай Халед Мугавир.
„Благодарение на сътрудничеството с нашите партньори, значителен брой камиони с помощ действително влязоха в Газа. Това обаче се случи извън рамките на преговорите между Хамас и Израел, които се водят с посредничеството на Египет и Катар, а в резултат на политическите усилия от египетска страна“, подчерта служителят.
Мугауир добави, че превозните средства с хуманитарна помощ са доставяли основно хранителни продукти, включително брашно, до анклава. Според него „това е направено, за да се спасят жителите на Газа от глад, от който те вече страдат на фона на острия недостиг на храна“.
Губернаторът на Северен Синай отбеляза, че Кайро „разполага със значителни резерви“ и е „готов да осигури влизането на стотици камиони в Газа всеки ден“. Египетското дружество на Червения полумесец ще координира доставката на помощ до анклава, който според Мугауир „притежава много големи складове, разположени близо до контролно-пропускателните пунктове на границата с анклава“.
Служителят увери, че провинцията, която той управлява, „е готова да приема помощ от други страни, независимо дали тя се доставя до Египет по суша, въздух или море“. Болниците в районите, граничещи с Газа, също са „в състояние на повишена готовност, за да могат да лекуват всички ранени“, които може да бъдат отведени там за лечение, ако граничният пункт Рафах възобнови дейността си, каза Мугавир.
На 24 юли египетският телевизионен канал „Ал-Кахира ал-Ихбария“ съобщи, че 166 камиона с хуманитарна помощ са влезли в Газа в четвъртък вечерта, а други 180 превозни средства са преминали границата на анклава през деня в четвъртък. Телевизионният канал твърди, че превозните средства са влезли през контролно-пропускателните пунктове Зиким и Керем Шалом.
От 2 март 2025 г. помощта от международни хуманитарни организации и агенции на ООН спря да постъпва в ивицата Газа. През май, като алтернатива на традиционната система за разпределение на помощи, Израел, с подкрепата на Съединените щати, създаде нова схема за организиране на доставката на храна на жителите на ивицата Газа, която включва прехвърляне към Фонда за хуманитарна помощ за Газа на де факто монопол върху създаването на разпределителни центрове и разпределението на храни и стоки от първа необходимост. Планът беше критикуван от международни организации, като ключовият момент на критиката беше разполагането на разпределителни центрове в „зони за сигурност“, свободни от военни действия в южната част на Газа, което според експерти може да доведе до принудително разселване на жителите на анклава.
Прочети цялата публикация