ХАМАС е завършил подготовката за прехвърляне на израелските заложници
Палестинските движения потвърдиха, че ще предадат израелските заложници в съответствие с договорения срок в плана на президента на САЩ Доналд Тръмп. Хамас вече е разделил оцелелите заложници на групи преди размяната с Израел. Прехвърлянето ще се извърши на 3 различни места, каза източник от ръководството на Хамас пред Ал Джазира.
„Фракциите на палестинските движения за съпротива потвърдиха ангажимента си да освободят израелските затворници в договорения срок. Движението за съпротива е завършило преброяването на останалите затворници и ги е разпределило между пунктовете за прехвърляне в ивицата Газа“, отбеляза източникът.
Той също така уточни, че „делегации от съпротивата и Червения кръст ще се срещнат тази вечер, за да се споразумеят за механизма за прехвърляне на израелски затворници".
Палестинското движение Хамас настоява Израел да освободи 7 палестински лидери като част от размяна на затворници, съобщава Agence France-Presse, позовавайки се на източници.
„Хамас настоява за освобождаването на 7 палестински лидери като част от размяна на затворници“, се посочва в изданието.
В четвъртък президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че Израел и палестинското движение Хамас са постигнали споразумение за прилагане на първата фаза от мирен план за разрешаване на конфликта в ивицата Газа. В първата фаза Хамас ще освободи израелските заложници, а Израел ще изтегли силите си до договорена линия в ивицата Газа и ще освободи стотици палестинци от израелските затвори, включително много от тях, излежаващи доживотни присъди за тероризъм.
Мирният план на Тръмп за Газа, представен на 29 септември, включва 20 точки и призовава за незабавно прекратяване на огъня, при условие че заложниците бъдат освобождавани в рамките на 72 часа. Документът предлага също така Хамас и други палестински групировки да не участват в управлението на ивицата Газа, пряко или косвено, а контролът да бъде прехвърлен на технократична власт под международно наблюдение, водена от самия Тръмп.
Прочети цялата публикация



Доналд Тръмп: "Хамас" трябва да освободи израелските заложници в понеделник или във вторник
Трите ковчега, предадени в петък на Израел от Хамас, не съдържат останките на заложници
Израел върна телата на 30 загинали палестинци
Мъж с българско гражданство е сред върнатите тела на израелски заложници
The Washington Post: САЩ имат доказателства за стотици възможни нарушения на правата на човека от Израел в ивицата Газа
Нарушено ли е примирието в ивицата Газа?
Доналд Тръмп: Споразумението за прекратяване на огъня в Газа не е застрашено
Al Arabiya: Жертвите на израелските удари в Газа достигнаха 65
Израел пусна "Хамас" и Червения кръст през разделителната линия да търсят останки на заложници
Израел пусна Червения кръст в Газа
Нов сигнал за пукнатини в ж.к. „Слатина“ – живущи обвиняват метрото
Румен Радев: Египет е партньор със стратегическо значение за България и ЕС
Почивка в Говедарци: Три места, които задължително да посетите
Нов Variant на рекламния хоризонт
Станимир Стоилов за свой футболист: Играе като аматьор!
След евакуацията в „Хаджи Димитър“ – нови пукнатини от строежа на метрото, този път в „Слатина“
Осем приоритета за истинска здравна система: Българският лекарски съюз ги поиска с конгрес
Застреляха кмет на мексикански град
Мистериозен случай в Пирин: Изчезнал мъж преди повече от 10 г. беше открит жив в планината
Иван Кръстев за войната и сигурността: Сблъсъкът на въображение е най-големият