САЩ прекратиха ескортната си мисия „Проект Свобода“ в Ормузкия проток

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че Съединените щати временно преустановяват ескортната си мисия „Проект Свобода“ в Ормузкия проток.
„Въз основа на искания от Пакистан и други страни, и значителния напредък, постигнат към пълно и окончателно споразумение с иранските власти, ние се съгласихме взаимно, че докато блокадата остава в пълна сила, „Проект Свобода“ ще бъде преустановен за кратък период от време, за да се види дали може да бъде финализирано и подписано споразумение“, написа той в платформата в социалната си мрежа Truth Social.
В неделя Белият дом обяви, че държави от цял свят са поискали от САЩ да освободят блокирани в Ормузкия проток кораби, което ги накара да обявят операция „Свобода“. Според Axios, ВМС на САЩ трябва да останат „в непосредствена близост“ до търговски кораби в случай на „атаки“ от страна на иранските военни. САЩ също така възнамеряват да предоставят на моряците информация за безопасните маршрути за преминаване.
Ръководителят на Комисията по национална сигурност и външна политика на иранския парламент, Ебрахим Азизи, предупреди, че всяка намеса в корабоплаването през пролива би представлявала нарушение на прекратяването на огъня.
Прочети цялата публикация



Марко Рубио: Операция „Епична ярост“ в Иран приключи, целите ѝ бяха постигнати
Иран въведе нов режим за преминаване на кораби през Ормузкия проток
Пентагонът: операцията в Ормузкия проток е временна и не цели ескалация с Иран
Преглед на печата! Напрежението в Ормузкия проток се засилва
Пийт Хегсет: Въпреки „Проект Свобода“, примирието с Иран остава
Първият дипломат на Техеран: Няма военно решение на кризата в Ормузкия проток
Техеран обяви, че няма военно решение на кризата в Ормузкия проток
Огънят в Близкия изток се завърна: Иран атакува петролна рафинерия в ОАЕ, ранени са трима индийци! ВИДЕО
Тръмп: Отвличаме танкери от много зло място, а петролът отива в САЩ
Вашингтон декларира, че не се стреми да дестабилизира ситуацията около Тайван
САЩ внесоха проекторезолюция в Съвета за сигурност на ООН за защита на свободата на корабоплаване в Ормузкия проток
Хантавирус на круизен кораб: СЗО проверява рядък сценарий за заразяване между хора
САЩ: Операцията ни в Ормузкия проток е отбранителна, ще наказваме всеки, който помага на Иран да заобикаля санкциите
6 май 1937 г. Краят на "Хинденбург"
Марко Рубио: Операция „Епична ярост“ в Иран приключи, целите ѝ бяха постигнати
САЩ прекратиха ескортната си мисия „Проект Свобода“ в Ормузкия проток
Бургас чества Гергьовден с ритуал и фолклорен концерт
Петима души загинаха при атака на украински дронове срещу град Джанкой в северната част на Крим
Любимата българска актриса Мая Новоселска празнува рожден ден днес