Как да държим къртиците далеч от градината по естествен начин

Къртиците са едни от най-полезните животни в градинската екосистема, но когато се появят в двора ни, често се превръщат в нежелани гости.
Причината не е само в купчините пръст по тревата. Подземните тунели, които прокопават, могат да затруднят поливането, да нарушат кореновата система на растенията и дори да повредят част от реколтата.
Преди да посегнем към химически препарати или специални устройства, можем да опитаме няколко по-естествени начина за отблъскване на къртиците.
ЕуфорбияЕуфорбията, известна още като млечка, често се посочва като естествен репелент срещу къртици. Смята се, че специфичният ѝ аромат ги държи далеч от градината.
Все пак няма категорични доказателства, че растението действа еднакво ефективно във всички случаи. Освен това трябва да се има предвид, че еуфорбията е токсична както за животни, така и за хора.
Рициново маслоРициновото масло също е сред популярните домашни методи срещу къртици. Добавено към почвата, то може временно да ги прогони.
Недостатъкът е, че ефектът му е краткотраен, а прекомерната употреба може да наруши баланса на почвената екосистема.
Утайка от кафе и нафталинРазпръскването на утайка от кафе или нафталин около входовете на тунелите също е често използван трик.
Къртиците избягват силните миризми, но този метод има ограничен ефект, тъй като ароматът трудно достига до цялата система от подземни тунели.
Защо къртиците всъщност са полезниКолкото и неприятни да изглеждат понякога, къртиците имат важна роля за градината.
Те се хранят с ларви и насекоми, които могат сериозно да увредят корените на растенията. Освен това тунелите им аерират почвата и подобряват нейния дренаж, което помага хранителните вещества да достигат по-лесно до кореновата система.
Понякога най-доброто решение не е пълното прогонване, а намирането на баланс между поддържането на градината и естествения ритъм на природата.
Прочети цялата публикация



Как да запазим парите си и да избегнем излишните разходи
Вече е неизбежно: Ще ударим стената!
Срещата между Си и Путин очертава нов стратегически курс за отношенията между Китай и Русия
Как един български египтолог превръща Древен Египет в приключение за деца
Светлана Василева заряза скандалите и се впусна в личностно израстване
"Няма никакво съмнение, че Русия се готви за конфронтация"
Коби Мейну: Възнамерявах да напусна Юнайтед заради Рубен Аморим
Какво ще стане с ядрения материал на Иран?
Войната в Иран разкри на Китай слабостите на САЩ
Хулио Веласкес в интервю за Mundo Deportivo: Сираков е добър и честен човек
Мари Бужкова с летящ старт на "Ролан Гарос": Чехкинята разгроми италианка и продължава напред
Кейн: Имаме най-добрия отбор и топ треньор
Димитър Главчев показа кадри на диви животни на Витоша
Кола се преобърна в Казанлъшко, има пострадали, сред които бебе
Близо 3000 ученици се включиха в шествието за 24 май
Епидемията от ебола: Жертвите вече са над 200, опасения за разпространение и в други държави в Африка
Руски войски не са нанесли удари по гражданска инфраструктура в Украйна
Седмицата в три новини: SpaceX готви историческо IPO, 6G вече се тества, а AI започва да управлява мобилни мрежи
Кметът Методи Байкушев на 24 май и празника на Благоевград: Четенето, знанието и умението е нашето спасение, да се спасим и да направим България велика