Ваня Григорова: Ако има достатъчно съпротива, може да се стигне до отмяна на ISDS в ТТИП
Социалистите в ЕП са тези, които ще решат дали ще има резолюция за трансатлантическото партньорство или не, тъй като те са разделени, а са втората по големина група в ЕП. Със сигурност ЕНП ще гласува „за“, макар че част от депутатите на ЕНП също имат съображения срещу ТТИП, макар че с две ръце подкрепят свободната търговия „на макс“. Механизмът за защита на инвеститорите смущава и тях.
Това каза за предаването „12+3“ по „Хоризонт“ Ваня Григорова от "Солидарна България". Тя очаква „против“ да гласуват Европейската лява партия, Европейската „Зелена партия“ и част от социалистите. Възможно е отпадане на механизма, по който чуждестранни компании могат да използват частни съдилища (арбитражи) и да съдят правителства, ако сметнат, че печалбите им или инвестиционните им възможности са засегнати, коментира тя:
Ако има достатъчно съпротива, ако европейските депутати проявят достатъчно отговорност към гражданите, които са ги изпратили там, тогава може да се стигне до отмяна на ISDS (Investor-state dispute settlement или механизма за уреждане на спорове между държава и инвеститор б.р). Опасявам се обаче, че може да се повтори историята с предишни споразумения за свободна търговия, като НАФТА например, (North American Free Trade Agreement б.р.) при която в началото са отпаднали част от по-смущаващите моменти, след което са били добавени с анекси.
Нито една парламентарна партия в България няма ясна позиция по отношение на ТТИП. Единствено БСП „леко колебливо“ е излязла с декларация „против“, но се е включила активно в събирането на подписи против ТТИП.
Твърденията, че споразумението ще помогне значително на малкия и среден бизнес, ще доведе до отваряне на работни места и до увеличаване на БВП са „опорни точки“, които се повтарят от защитниците на споразумението, заяви Григорова. Асоциации на малкия и среден бизнес в няколко големи страни в Европа са се обявили против споразумението, изтъкна тя.
Прочети цялата публикация