БНР Стара Загора | 28.04.2020 13:23:03 | 181

По официални данни един човек на седмица умира на работното си място


Световният ден за безопасност на труда, 28 април, започва да се отбелязва от Международната организация на труда (МОТ) през 2001 година. 28 април е и Международен ден на световното синдикално движение, посветен на паметта на загиналите и знак на солидарност с пострадалите при трудови злополуки, които се отбелязва в повече от 100 страни в света. Международната конфедерация на свободните профсъюзи и международното синдикално движение превърнаха този ден в събитие от световен мащаб, като разшириха неговата тематика и го свързаха с въпросите за устойчивата заетост и условията на труд. 

 По данни на Международната организация на труда всяка година 2.2 милиона работници по света умират поради трудови злополуки и професионални болести. Загубите от това възлизат на 4% от брутния вътрешен продукт в световен мащаб.
В интервю, икономическият съветник на КТ "Подкрепа", Ваня Григорова заяви, че вярната статистика за травмите и злополуките, с фатален край, се съдържа в Инспекциите по труда в страната, но по официални данни, по един човек на седмица умира в България на работното си място. "За съжаление хората не са склонни да  регистрират нараняванията си, като трудова злополука, защото смятат, че ще разсърдят работодателя си, а след това той ще търси начин да се освободи от тях", заяви Григорова и посъветва, всеки пострадал на работното си място да заяви това и потърси правата си.

Ваня Григорова заяви, че "последните оповестени данни за безработицата в България, са около 14 април, след тази дата служителите в Агенцията по заетостта са били принудени да подпишат декларация, че няма да съобщават броя на регистрираните безработни в страната". 
В КТ "Подкрепа" до седмица очакват точни сведения за безработицата в страната по общини. "Тя е необходима, за да се направи обективен анализ на ситуацията в страната. Да разберем, във връзка със засиленото търсене на сезонни работници, в кои общини има най- голям потенциал за наемане на работници в земеделието", уточни още Григорова."Извънредното положение и последвалата криза изваждат на предан план много поуки. 100 000 безработни не са проблем, ако правителството реши да не е само наблюдател на икономическите процеси, а да стане активен  участник в тях, защото Корона кризата е криза на глобализма. Тя ни показа, че ако позволим цялото производство да бъде източено, то ние ставаме зависими. Нашият суверенитет зависи от това, дали правителството най- сетне ще реши, да развива реална икономическа дейност", допълни още Григорова.Дали останалите без работа, заради COVIT-19, са подходящата работна ръка за бизнеса, които все се оплаква от липса на кадри? Защо според Ваня Григорова, правителството има абсурдно поведение, а бизнесът изнася манипулативни твърдения, по много въпроси, чуйте в интервюто на Мила Маринова в прикачения звуков файл.

Прочети цялата публикация