Преминаването от нормалния към онлайн живота ще се отрази върху начина, по който се трудим
„Правителството се опитва да реагира в движение. Когато регистрира видим дефект, прави спешни промени. Това е хаотичен отговор на кризата, а не планирано противодействие“. Коментарът пред БНР е на Ваня Григорова, икономически съветник към КТ „Подкрепа“.
По думите ѝ мерките и ефектите от тях трудно могат да се измерят, защото „в страната ни има огромен сив сектор“:
„Когато си в сивия сектор, не можеш да влезеш в статистиката, защото не отговаряш на условията да получиш подпомагане“.
В предаването „12+3“ Григорова допълни:
„Делът на минималната работна заплата е твърде висок като дял от средната работа заплата, но проблемът при нас е, че средната работна заплата е много ниска. Когато имаш много ниска база, е лесно да постигнеш по-висок процент от нея като минимална работна заплата. Макар да сме на последно място в класация на Евростат за минимална работна заплата може да се види, че по паритет на покупателна способност бележим ръст“.
Икономистът посочи, че има тенденции - дори да се възстанови предишното нормално, много хора ще продължат да работят от вкъщи:
„Много хора свикнаха да пазаруват онлайн. Преминаването от нормалния живот към онлайн живота ще се отрази върху начина, по който се трудим“.
Тя подчерта, че ако работодател се опита насила да принуди служител да се ваксинира, това е противозаконно:
„Ако има такъв натиск, човекът може да се обърне към Инспекцията по труда и към Комисията за защита от дискриминация. Това се доказва трудно, но не е невъзможно“.
Интервюто с Ваня Григорова можете да чуете в звуковия файл.
Прочети цялата публикация