Fakti.bg | 29.12.2021 10:36:53 | 104

Джокович грабна поредна награда

След като бе избран за Спортист на Европа, сръбският тенисист Новак Джокович беше определен за рекорден седми път и за Спортист на Балканите в анкетата на Българската Телеграфна Агенция. Ивет Горанова е класирана на шесто място, а веднага след нея се нареди състезателката по борба Биляна Дудова. Призовата тройка допълниха баскетболисът Янис Антетокунбо (Гърция) и лекоатлетът Милтиадис Тентоглу (Гърция).

Джокович единствен беше посочен в анкетните карти на всичките десет участвали национални агенции от Балканите. Той събра 83 точки и отново заслужи приза след петте си поредни победи от 2011 до 2015 година, както и в последното издание на анкетата през 2019 година.

През миналата година допитването не се състоя, тъй като заради пандемията от коронавирус състезателният сезон беше сериозно ограничен.

Джокович спечели титлите на турнирите от Големия шлем на Откритото първенство на Австралия, на "Ролан Гарос" и на "Уимбълдън", като игра и финал на Откритото първенство на САЩ. Той също така завърши годината като номер 1 в световната ранглиста на АТП за безпрецедентен седми път.

На второ място с 56 точки се класира баскетболистът Янис Антетокунбо от Гърция. Той беше лидер на Милуоки при спечелването на титлата в Националната баскетболна асоциация, като участва в Мача на звездите и беше избран за Най-полезен играч (МВП) във финалите на лигата.

Олимпийският шампион по скок дължина Милтиадис Тентоглу (Гърция) е трети с 48 точки. Той тренира под ръководството на българския специалист Георги Помашки, като спечели и европейската титла в зала в коронната си дисциплина през 2021 година.

Олимпийската шампионка по джудо в категория до 48 килограма Дистрия Красничи от Косово се нареди на четвърто място с 32 точки. Тя триумфира и с европейската титла през този сезон. Пета с 30 точки е олимпийската, световна и европейска шампионка по карате в дисциплината кумите при 61-килограмовите Йована Прекович (Сърбия).

Златната медалистка от Игрите в Токио 2020 Ивет Горанова заслужи шестата позиция с 26 точки. Освен триумфа си на Олимпиадата в японската столица в дисциплината кумите в категория до 55 килограма, българката взе и бронз на Световното първенство. Седма с 23 точки беше класирана световната и европейска шампионка по борба при 59-килограмовите Биляна Дудова.

Осми с 22 точки са братята Мартин и Валент Синкович. Хърватите станаха олимпийски и европейски шампиони по гребане на двойки без рулеви. Олимпийският първенец по стрелба с лък Мете Газоз (Турция) завърши на деветата позиция с 21 точки. Той помогна на родината си да спечели и бронз в смесената отборна надпревара на Световното първенство. Призовата десетка допълниха румънките Николета-Анкуца Боднар и Симона Радиш (Румъния) с 20 точки. Те станаха олимпийски и европейски шампионки по гребане на двойки скул.

Още един български спортист получи гласове в допитването. Олимпийската шампионка по бокс в категория до 51 килограма Стойка Кръстева се нареди 14-а с 12 точки. Общо 39 състезатели заслужиха точки в анкетата през тази година.