БНР Стара Загора | 04.04.2025 08:55:22 | 25

Голям интерес към събитията от Чудомирови празници 2025 в Казанлък отчитат организаторите


Много добра посещаемост отчитат от Литературно-художествения музей в Казанлък по време на тазгодишните Чудомирови празници. По данни на музея интересът към тазгодишните събития в културната програма е бил по-голям, отколкото в предходното издание на празниците.

Инициативите в залите на музея, посветен на писателя и художник Димитър Чорбаджийски – Чудомир, са посетени от над 1100 гости, уточниха от екипа.

От 25 март до 1 април за 31-и път музей „Чудомир“, съвместно с едноименната фондация и Община Казанлък напомниха за живота и делото на един от най-видните автори, живели и творили в Казанлък. В програмата традиционно бяха включени както театрални постановки, така и литературни представяния, концерти, изложби и инициативи за деца.

Състояха се и традиционните конкурси, станали емблематични за казанлъшките Чудомирови празници. В конкурса за изпълнение на хумористична творба „Чудонемирчета“, организиран от Общинска библиотека „Искра“, тази година се включиха рекордният брой от 175 участници. За престижната награда „Комедиен хит на сезона“ се състезаваха четири постановки, като казанлъшката публика избра за победител местния Общински театър „Любомир Кабакчиев“ със спектакъла „Любов и други бедствия … в офиса“ на режисьора Надя Асенова. За отличието се състезаваха още театрите от Габрово, Дупница и Плевен, а на сцената в Казанлък беше представен и проектът на Гери Турийска „Пощенска кутия за приказки“.

За поредна година беше връчена и наградата за къс хумористичен разказ „Чудомир“ на фондация „Чудомир“ и вестник „Стършел“, чиито носител стана бургаският автор Иван Сариев с разказа „Лунната пътека“.

В залите на музея бяха представени и седем книги, а някои от представянията бяха премиерни. Гостуваха главният редактор на вестник „Стършел“ Михаил Вешим, журналистът Георги Тошев и писателят и сценарист Иво Сиромахов, както и учените проф. д.и.н. Вера Бонева, проф. Пенчо Пенчев, проф. Алберт Бенбасат и проф. Николай Аретов, както и казанлъшката писателка, поетеса и общественик Лилия Димитрова. Научни трудове за живота и делото на Чудомир бяха представени за поредна година и в Националната научна конференция, която премина под надслов „Дните може да изглеждат дълги, но годините са кратки…“

В рамките на празниците бяха открити изложба с женски образи от творчеството на Чудомир, както и експозиция с автопортрети на съпругата му Мара Нонова – Чорбаджийска, а колекционерът Илиян Дончев показа творби на художника Теню Пиндарев.

Организаторите подготвиха и разнообразна програма за любителите на музиката, като на сцената в Казанлък се състояха концертите „ Шекерова и фалшивите герои“, „Джаз стандарти“ с Андрей Гичев, “Владигеров и Гершуин” на дуо Мартина Табакова – пиано и Зорница Иларионова – цигулка и „Весели мелодии за весели хора“ на Милица Гладнишка, Михаил Йосифов секстет и Васил Спасов.

В програмата на празниците бяха включени и традиционните събития за деца, сред които ателиета на Националното училище по пластични изкуства и дизайн „Акад. Дечко Узунов“ и Осмото училище за карикатура, в което преподаватели бяха Майя Чолакова и Валентин Георгиев от секция „Карикатура“ при Съюза на българските художници, а участниците твориха на тема „Изкуствен интелект“. За най-малките и за техните родители своя комикс „Весели врабчета“ представи младият автор Георги Гечев.


Прочети цялата публикация