Fakti.bg | 24.03.2022 14:47:18 | 214

Методи Андреев за ФАКТИ: Защо няма обективни регулатори и какво прави съпругът на Pi ar Sevi в “Булгартрансгаз”?


Първите 100 дни на правителството на премиера Петков приключиха. Само част от събитията през тези сто дни са наложеният мораториум върху цената на тока, оставката на Сотир Цацаров като шеф на КПКОНПИ, внасянето на искане за предсрочно прекратяване мандата на главния прокурор от страна на министъра на правосъдието Надежда Йорданова, началото на войната на Путин и Русия срещу Украйна. Междувременно се намираме в деликатна икономическа ситуация, Борисов и ГЕРБ продължават да нямат повдигнати обвинения, а главният прокурор остава на своя пост. Извън гласуването на първо четене на закриването на специализираните съд и прокуратура, виждаме, че реформата в правосъдието върви с бавни темпове. Войната в Украйна пък носи допълнителни предизвикателства за правителството ни.

Как се справи кабинетът “Петков” в първите си 100 дни и поправими ли са грешките, допуснати от правителството ни - от ФАКТИ разговаряхме с доц. д-р Методи Андреев, преподавател, бивш народен представител и председател на Комисията по досиетата.

“Според мен има няколко основни неща, които трудно могат да бъдат опровергани. Първото е, че стоте дни на това правителство са може би най-тежките сто дни, които е имало което и да е било българско правителство от Промените насам. В същото време, това са може би най-неподготвените управляващи. И това е нормално - никой от тях не е смятал, че ще управлява държава в такъв тежък период от време. Това обаче не намалява отговорността им. Другото, което категорично се вижда е, че желание има, компетентност няма - или поне на този етап такава не се вижда. Желание обаче има, което не е малко”, смята доц. Методи Андреев.

“На този етап не мога да дам висока оценка на правителството. Всички разбрахме, че правосъдната реформа не е лесна работа - особено когато не ни достига конституционно мнозинство. Още повече, когато тази реформа трябва да се прави в условия на бушуваща на 200-300 километра от нас война, в условия на изключително агресивни путинофили в Парламента и извън Парламента, в условия на коалиционни партньори БСП и ИТН. Това са тежки, усложняващи ситуацията фактори”, коментира той.

“Можеше спокойно - и смятам, че трябва да го направят, даже са закъснели - да дадат ясен сигнал на дребния и средния бизнес, че държавата ще престане с рекета върху тях. Първото нещо, което държавата трябваше да направи - и което не е проблем да бъде направено, е да вдигнат прага за регистрация по ДДС до поне 100 000 лева, което щеше да облекчи много дребния и средния бизнес”, посочи доц. Андреев.

“Друго важно нещо в тази ситуация на пълзяща инфлация според мен е задължително да се променят някои постулати в икономическото поведение на държавата. Досега финансовите министри на България не обичаха да има диференцирана ставка по ДДС. Макар че в цял свят това се практикуваше, в България не се. Дойде време това да стане принцип при управлението на държавата ни.

Друго важно нещо е, че трябваше да се прегледат различните регулатори - например Комисията за защита на конкуренцията. Настоящият състав на КЗК съществува от времето на Борисов. През годините КЗК се правеше на ощипана и не забелязваше монополите, които олигарсите на ГЕРБ създаваха в различни сфери на българската икономика. Тази КЗК остава същата. Наивно е да разчиташ тя да бори монополите и да се бори със спекулата - няма как, тези хора са зависими. Правителството закъсня със смяната на съставите на регулаторите. Насилиха се да сменят Комисията за енергийно и водно регулиране и нападнаха - според мен необосновано - бившия председател на КЕВР, но пък оставиха състава на Комисията за защита на конкуренцията, Комисията за защита на потребителите и куп други такива комисии, чиито настоящи състави са назначени по времето на ГЕРБ. Комисията за финансов надзор например - там има откровени гербаджийски калинки, които продължават да защитават изцяло безобразията, вършени по времето на Борисов. Смяната на тези регулатори е възможна и е нещо, с което правителството закъсня. Обстановката е необичайна и сложна. Трябва да може да се разчита на наличието на обективни и независими регулатори. В момента те нито са обективни, нито са независими”, обясни доц. Андреев.

“Какво прави например и съпругът на Севделина Арнаудова, позната и като Pi ar Sevi Boiko, в ръководството на “Булгартрансгаз”? Ако този човек има необходимото образование, ако е много добър специалист и експерт, независимо, че е съпруг на Pi ar Sevi, трябва да остане в “Булгартрансгаз”. Аз лично обаче много се съмнявам в неговата компетенция и в това заслужава ли да взима заплата от 11 000 лева”, каза още той.

“Воденето на битка с Гешев не пречи в същото време на важни позиции в регулаторите да бъдат назначени честни и кадърни хора, и то назначени бързо, за да може правителството да разчита на регулаторите. В противен случай регулаторите ще правят същото, което правеха и по времето на Борисов, защото са зависими. Ето затова не мога да дам положителна оценка на първите сто дни на правителството. Желание има, но компетентност няма, действия няма. С голо желание нищо не става”, заключи доц. Андреев.

Разговорът премина към въпроса дали за изминалите сто дни БСП и ИТН са успели да покажат защо не са подходящ коалиционен партньор. “Българската търговско-промишлена палата излезе с безумното предложение да се обяви форсмажор за всички фирми. Защо - защото на важните фактори в тази Българска търговско-промишлена палата това им изнася. Кой се хваща на това предложение - Нинова. Само че Нинова не казва да се направи спешна ревизия за безобразията, свързани с тръбата на “Турски поток”, която минава през България - една тръба, чието построяване е престъпление и национално предателство. Нинова - вицепремиер и министър на икономиката, мълчи за това, макар че в “Турски поток” са влезли 3 милиарда лева.

ИТН пък имат отделни министри, които достатъчно ясно показват, че по-скоро са сложени, за да направят сделки, отколкото да променят нещата. Въпреки че Слави Трифонов застана категорично на страната на Украйна, самата ИТН и досега не е казала трябва ли да помогнем на Украйна с оръжие. Хубаво е да помагаме с каски и бронежилетки, но жените и старците ще бъдат защитавани от украинската армия, която ще ги защитава не с каски, а с оръжие. Щели сме да заемем страната на жертвата - да, ще заемем страната им, защото те имат нужда от защита. Няма да им даваме нападателни оръжия, а оръжия за самоотбрана. Когато не даваме оръжия на Украйна, значи заставаме на страната на агресора Путин - тоест пак взимаме страна, само че страната на агресора. ИТН не е казала нищо по този въпрос, не че “Продължаваме промяната” са казали нещо”, коментира Методи Андреев.

Според него е важно “Продължаваме промяната”- като лидер на коалицията, да внесе в Народното събрание въпроса дали България да даде оръжие на Украйна. “Навремето по този начин постъпи Иван Костов, когато трябваше да се реши дали България да разреши през българското въздушно пространство да преминат руски самолети, които да направят десант в Прищина и да усложнят ситуацията, като глобализират военния конфликт в Югославия. Тогава правителството внесе в парламента това решение, парламентът го гласува - не само със 137-те гласа на ОДС, а с гласовете на повече от 165 народни представители. Редно е такова предложение да бъде внесено и сега - да изпратим ли оръжия на Украйна. Тогава ще видим кои са путинските лимонки, кои са националните предатели, кои са противниците на нашата евроатлантическа интеграция.

“Щели сме да станем част от войната, да бъдем цел и обект - ние вече сме обявени за вражеска държава. Малоумно е да си обявен за вражеска държава, а да заемаш страната на агресора, който те е обявил за свой враг. Това е малоумно и може да е характерно само за българско управление. Тези действия създават чувство за неудовлетвореност от това, което коалицията прави. Във всички изредени направления те можеха да постигнат съществен напредък. Не ги обвинявам за главния прокурор, защото нещата са доста сложни. Защо обаче не се прави нищо в направленията, които изброих? Също така - какви закони виждаме да са внесени в тези сто дни?”, попита той.

В края на разговора доц. Методи Андреев коментира подписания вчера Меморандум за разбирателство между Министерството на енергетиката и американски и британски инвеститори, като зад британския обаче разследващият журналист от BIRD.BG Атанас Чобанов разкри, че стоят парите на близки до Путин фигури. Попитан гаф ли е този меморандум, доц. Андреев отговори: “Има служби, нека тези служби да кажат дали това е истина. Ако това е истина, това не е гаф, а национално предателство. Ако тогава “Продължаваме промяната” не реагират, излиза, че те са поредният хибриден проект на Кремъл. Не искам да твърдя, че те са такива. Тяхната реакция по този въпрос е много важна. Премиерът спешно трябва да извика службите, да поиска информация от тях, да поиска информация и от партньорски служби, защото на нашите служби не трябва много да се вярва - не само защото са некомпетентни, а защото са пробити, и ако информацията на Чобанов е вярна, този, които е предложил меморандума, трябва да бъде публично уволнен, а премиерът да денонсира подписа на България под този договор. Ако зад този фонд действително стои Чемезов, трябва моментално да се посочи кой е бил връзката между фонда и премиера - особено ако това е била партия от коалицията. Чобанов е сериозен журналист, досега той не се е провалил в нито едно от своите разследвания. Не ми се ще и тази информация да е вярна, но е много вероятно да е вярна. Трябва обаче да го каже премиерът”.

“Ако премиерът замълчи по този въпрос, ако замълчи по отношение на това трябва ли да даваме оръжие на Украйна, вече мога спокойно да си мисля, че “Продължаваме промяната” са поредният хибриден проект”, завърши Методи Андреев.

Прочети цялата публикация