Fakti.bg | 16.05.2023 07:47:58 | 37

Неизвестни картини на Рембранд бяха открити след 200 години (СНИМКА)


Две неизвестни картини на великия нидерландски художник Рембранд ван Рейн (1606-1669) бяха открити след 200 години в частна колекция на британско семейство, съобщи Financial Times, като се позова на аукционна къща Christie’s. Нейният представител Хенри Петифър е уточнил, че експертите не са разбрали веднага, че намерените портрети на възрастни съпрузи от град Лайден, датирани от 1635 г., са оригинални творби на Рембранд.

Unknown Rembrandt portraits unearthed after 200 years https://t.co/rr2dA6lnb7

— Financial Times (@FT) May 14, 2023

„Изненадващо е, че фотографиите (на тези потрети) никога по-рано не са били проучени. Те напълно отсъстваха от литературата за Рембранд“, посочва Петифър, признавайки, че само можел да мечтае за подобно откритие. Специалистите вече са потвърдили автентичността на платната, датирани и подписани от автора, но непоказвани публично досега. В началото на юли те ще бъдат изложени за продажба в някоя от аукционните зали на Christie's в Лондон, след като са били демонстрирани в Ню Йорк и Амстердам. Стойността им предварително се оценява на 5-8 милиона лири стерлинги (9,2 милиона евро).

Предците на сегашните притежатели, чиято самоличност се пази в тайна, са купили малките маслени картини на търг на Christie's през 1824 г. Тогава високите едва 20 сантиметра творби са били видени за последно, пише "Сега". На тях са изобразени Ян Вилемс ван дер Плуйм и съпругата му Яапген Карелс – семейство, близко на художника. Точно в този период Рембранд си създава репутация на много търсен портретист. Ван дер Плуйм, който натрупва състояние от строеж на водопроводи, е видна фигура в Лайден. Синът на семейството, Доминик, се жени за първа братовчедка на Рембранд, а в годината, когато са рисувани портретите, двойката купува градина до тази на майката на Рембранд.

От Christie’s са изпрати снимки на творбите за анализ от експертите по стари майстори на Rijksmuseum в Амстердам, глобален център за школата на Рембранд. След материално-технически и художествено-исторически изследвания те са стигнали до категорично заключение, че принадлежат на Рембранд. Петифър споделя, че статусът на автора като „универсален художник“ навярно ще допринесе интересът към двата портрета да се разпростре отвъд богатите кръгове на колекционери на стари майстори към купувачи на произведения и в други категории като съвременно и модерно изкуство, както и към музеи и галерии с дълбоки джобове.

Рекордът при продажбите на картини на Рембранд беше поставен през 2009 г., когато неговият „Портрет на мъж с ръце на кръста“ беше продаден за 2 200 000 паунда на аукцион на Christie’s.

Прочети цялата публикация