Fakti.bg | 18.05.2023 01:25:39 | 146

Русия и Китай помагали с оръжие на военната хунта в Мианма


Военната хунта в Мианма е внесла оръжия и стоки с двойна употреба на стойност най-малко един милиард долара, откакто завзе властта чрез преврат в началото на 2021 г., се казва в нов доклад на ООН, цитиран от Ройтерс, предаде БТА.

Томас Андрюс, специален докладчик на ООН за състоянието на човешките права в Мианма, посочва, че Русия и Китай помагат на хунтата да провежда смъртоносна кампания за унищожаване на опозицията.

В доклада се казва, че военните в Мианма нанасят въздушни удари най-често с руски хеликоптери Ми-35, изтребители МиГ-29 и леки самолети Як-130, както и с китайски самолети К-8. Поразявани са били училища, лечебни заведения, жилища и други цивилни обекти, допълва Андрюс.

Най-малко 160 души са били убити на 11 парил при нападение срещу опоненти на хунтата, които са провеждали събрание в село, разположено в района Сагайн, като има данни, че около 40 от жертвите са деца, пише още в доклада.

Военното правителство твърди, че действията му са насочени срещу бунтовници, а след нападението в Сагйан заяви, че всички убити цивилни вероятно са били поддръжници на опонентите на властта, които хунтата определя като "терористи“.

"Добрата новина е, че знаем кой доставя тези оръжия“, заяви Андрюс. Той призова страните членки на ООН "да се намесят и да спрат оръжейните потоци“ чрез въвеждане на пълна забрана за снабдяване на хунтата в Мианма с оръжия, прилагане на съществуващите рестрикции и въвеждане на координирани санкции.

Експертът от ООН използва търговски данни, за да опише подробно трансферите на оръжия и други стоки, включително суровини за вътрешното производство на оръжия в Мианма след преврата. Оръжията и суровините от Русия възлизат на 406 милиона долара, а тези от Китай - на 267 милиона долара. В трансферите са участвали и държавни предприятия от двете страни.

В продажбата на оръжие на Мианма, макар и в по-малък обем, са замесени и компании от Сингапур, Индия и Тайланд.

Прочети цялата публикация