Fakti.bg | 18.05.2023 10:30:05 | 261

Продадоха най-древната еврейска Библия за рекордните 38,1 млн. долара


Еврейска Библия на повече от 1000 години беше продадена за 38,1 милиона долара в Ню Йорк, съобщава "Франс прес".

Така тя постави рекорд за най-скъп ръкопис, продаван някога на търг.

Ръкописът, наречен Кодекс на Сасун (Codex Sassoon), датира от края на IX - началото на X век и е най-ранната почти пълна еврейска библия, чието съществуване е известно.

Той беше продаден на търг на "Сотбис" след четириминутно наддаване между двама кандидат-купувачи.

Библията е закупена от бившия американски дипломат Алфред Моузес от името на американска организация с нестопанска цел, която ще я дари на Музея на еврейския народ на в Тел Авив, Израел.

"Еврейската Библия е най-влиятелната книга в историята и представлява основата на западната цивилизация. Щастлив съм да знам, че тя принадлежи на еврейския народ", заяви Моузес, посланик при президента Бил Клинтън.

Продажбата надхвърли 30,8 милиона долара, които основателят на "Майкрософт" Бил Гейтс плати за Лестърския кодекс на Леонардо да Винчи през 1994 г., което го превърна в най-скъпия ръкописен документ, продаван някога на търг.

Най-скъпият исторически документ остава едно от първите печатни издания на Конституцията на САЩ, който "Сотбис" продаде за 43 милиона долара през ноември 2021 г.

Кодексът на Сасун е един от двата ръкописа, съдържащи всички 24 книги от еврейската Библия, оцелели до днес.

Той е значително по-пълен от Кодекса на Алепо и по-стар от Ленинградския кодекс - две други известни ранни еврейски библии.

Ръкописът свързва свитъците от Мъртво море - които датират още от III век пр. н. е. - и съвременната форма на еврейската Библия.

Наречен е на предишния си собственик Дейвид Соломон Сасун (1880-1942), събрал най-значимата частна колекция от древни еврейски текстове в света.

Ръкописът беше продаден на търг за първи път от над 30 години, като стойността му бе предварително оценена на между 30 и 50 милиона долара.

Кодексът на Сасун е представян само веднъж в миналото пред публика - през 1982 г., в Британската библиотека в Лондон, заяви Орит Шахам-Гоувър, главен куратор в Музея на еврейския народ.

Изследвания сочат, че ръкописът е по-стар и по-пълен от този на Алепо, написан в Галилея през X век и донесен в Израел през 50-те години на миналия век, след като е открит в този сирийски град.

Смята се също, че ръкописът предшества Ленинградския кодекс - най-старото оцеляло копие на еврейския библейски текст в неговата цялост, който датира от началото на XI век.

Прочети цялата публикация