Fakti.bg | 31.05.2023 10:46:29 | 256

Защо не искам да се върна в Русия ли?


Около 3000 рускини и руснаци са поискали политическо убежище в Германия през 2022 година. Още толкова са подали молби от януари до април 2023. При това изходните условия са много трудни. Мнозина от тези хора бягат от военна служба. Това е мотивът и на Данил и Владимир, за които разказва репортаж на германската общестевно-правна телевизия АРД.

Новият живот на двамата братя в Германия стартира в един приют за бежанци в германското градче Веезе. В Санкт Петербург единият от тях е бил IT-специалист, а другият - брокер на недвижими имоти. В Германия и двамата са просто бежанци.

"Страх ме е, че в Русия веднага ще ме арестуват"

Когато заговори за положението в своята страна, 30-годишният Данил видимо се затруднява как да го опише. "Защо не мога да се върна у дома ли? Ами просто защото не знам дали обществото там може толкова бързо да се промени. Пък и ме е страх, че веднага ще ме арестуват."

На 24 февруари 2022, когато Русия започна нападателната война срещу Украйна, Данил случайно се намира в Германия, на гости на майка си. Начаса решава да остане тук и подава молба за политическо убежище. Макар че в момента да си руснак в Германия е срамно клеймо, казва той пред АРД.

"Непрекъснато срещам бежанци от Украйна, докато обикалям административните служби", разказва той. "Знам, разбира се, че моята страна е нападнала тяхната, че моята страна ги избива и тъкмо поради това те са тук. И когато ми се наложи да казвам откъде съм родом, аз често се натъквам на укорителни погледи."

По-малкият му брат Владимир бяга от Русия през есента на миналата година. През Казахстан и Турция той стига до Германия. Владимир просто не иска да се сражава в Украйна. Когато чува поредното изявление на президента Владимир Путин, че армията ще се попълва с нови млади войници, той си купува самолетен билет и се скрива у дома.

"По това време наборните служби обикаляха из града", разказва Владимир. "Просто тропаха по вратите и търсеха мъже. Аз стоях на тъмно, не си пусках дори музика, за да не усетят, че в жилището има човек."

В чатовете в интернет Владимир чете новини за млади мъже, които по руските летища трябва да дават обяснения на властите. Него властите го пускат да замине, само защото има виза за Германия. Майката на двамата братя живее в Германия, преди войната те редовно я посещават, уточнява авторката на репортажа Зузана Здразалек.

Вероятно много руснаци искат да избягат в Германия, но в момента само малцина успяват. Просто Германия вече по-трудно издава визи на руснаци, а няма и директни полети между двете държави. Ако един руснак пристигне в Германия като беглец от военна служба, в момента го очаква дълга процедура по даване на убежище. Точно това днес се случва и на двамата братя Данил и Владимир. Първата молба на Данил за убежище вече е била отхвърлена, защото при подаването ѝ той още не бил получил повиквателна.

Как Германия разглежда молбите за убежище

Германската Агенция за миграцията и бежанците проверява всяка молба индивидуално. Михаел Лукас от организацията Stay, която помага на мигрантите, обяснява по какви параметри се прави това: "Има ли призовка? На каква възраст е кандидатът? Може ли правдоподобно да докаже, че има опасност да го вземат войник? В това отношение Агенцията е доста стриктна." Той обяснява, че за да получиш убежище в Германия, не е достатъчно само притеснението да не те вземат в армията.

Карл Коп от правозащитната организация Pro Asyl смята обаче, че този подход не е правилен: "Скандално е да не даваш убежище на хора, които бягат от страната си, за да се спасят от повиквателна за една война, която нарушава международното право." Коп смята, че трябва да се отворят законни пътища за закрила на хора, които хвърлят оръжието или бягат от военна служба. "Гражданите на Русия, които поемат големия риск да обърнат гръб на правителството в Москва, трябва да получават възможност за образование и труд в Германия и в Европа", казва той.

Братята Данил и Владимир от Санкт Петербург вече са получили повиквателни за армията. В Русия повиквателните вече се изпращат по електронен път и се смятат автоматично за получени. Братята се надяват, че сега имат повече шансове да получат убежище в Германия и да започнат тук нов живот. Защото и двамата знаят, че път назад няма, пише авторката на репортажа на АРД Зузана Здразалек.

Автор: Зузана Здразалек

Прочети цялата публикация