Fakti.bg | 01.06.2023 13:05:38 | 93

Италианският премиер: Няма Европа на две скорости


"Важно е да се каже отново, че няма Европа на две скорости“, каза министър-председателката на Италия Джорджа Мелони при пристигането си в Молдова за срещата на върха на Европейската политическа общност (ЕПО), предаде италианската новинарска агенция АНСА, цитирана от БТА.

"Провеждаме тази среща в момент, когато настоящите кризи разкриват слабости, в това число и европейски", добави тя.

Втората среща на върха на ЕПО събра лидерите на 47 държави, включително представители на 27-те страни членки на Европейския съюз плюс Украйна, Швейцария, Сърбия и Обединеното кралство и други.

На въпрос за предложението Украйна да се присъедини към НАТО, Мелони подчерта, че Италия е на предната линия в подкрепата за Киев.

"Както каза и папа Йоан Павел Втори, Европа има нужда да диша с двата си бели дроба - източният и западния", каза италианската министър-председателка.

"Тези думи придобиват особено значение във време, когато президентът Зеленски и Украйна защитават свободата", отбеляза тя.

"Провеждаме срещата в Молдова, която също е застрашена страна, и вече щеше да е въвлечена във войната, ако украинският народ не се отбраняваше така, както се отбранява сега", изтъкна още Мелони.

Прочети цялата публикация