Капсула с човешки геном ще бъде изпратена на Луната
"Светилище на Луната" (Sanctuary of the moon) е името на мисия, чиято задача е да остави капсула на времето на Луната, свидетелстваща за "самата същност на човечеството." Надеждата и целта на проекта е един ден може би други интелигентни форми на живот да успеят да разчетат тази вечно запечатана информация.
Оглавяваният от инженера Беноа Файвли проект "Светилище на Луната" е проект за поставяне на капсула на времето на Луната, съдържаща информация за човечеството от 21-ви век. Изстрелването ѝ е планирано за 2027 г. като част от мисията "Артемида" на американската космическа агенция NASA, която ще доведе до завръщането на астронавтите на Луната.
Екипът, отговорен за разработването на "Светилище на Луната", се състои от 11 известни учени, инженери, астрофизици, палеонтолози, космолози и художници. Проектът се подкрепя от NASA, както и от Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО). Проектът включва гравиране на 24 сапфирени диска с това, което участващите експерти описват като "самата същност на човечеството."
Целта на проекта е да се предаде на бъдещите поколения и на други потенциални интелигентни форми на живот разбираемо послание за човечеството чрез универсални символи на нашите знания и култура. Дисковете ще включват понятия от математиката, изкуството и науката, както и човешкия геном. В момента те се гравират във френската Комисия за алтернативни енергии и атомна енергия (CEA). За да устои на изпитанието на времето, тази капсула на времето ще бъде поставена в специално създаден за нея контейнер, така че да остане непокътната в продължение на милиони години. Луната е и по-подходящо място от Земята за съхранение на подобна капсула, тъй като спътникът не е изложен на земетресения, цунами или урагани, които биха могли да повредят подобен архив, пояснява Forbes India.
Прочети цялата публикация