Fakti.bg | 22.05.2024 14:57:48 | 38

Левски си тръгна с трите точки от Коматево след късен гол над Крумовград

Крумовград и Левски завършиха при резултат 0:1 в четвърти двубой от Първата шестица на плейофите в efbet Лига. Победата за "сините" донесе Цунами в продължението на редовното време. Срещата се игра на Спортен комплекс „Никола Щерев-Старика“ в Пловдив.

Сблъсъкът в Коматево ще остане в историята като първия мач в елита на българския футбол, ръководен от жена. Християна Гутева получи наряд за двубоя.

Двубоят бе специален и за вратаря на Крумовград – Янко Георгиев. Той ще запише мач номер 200 в елита на българския футбол. Дебютът му бе преди повече от 11 години - на 15 март 2013-а на вратата на Черноморец срещу Ботев Пловдив (1:2). След това кариерата му премина през другия бургаски тим – Нефтохимик, Септември София, Ботев Пловдив и Пирин Благоевград преди да стигне до Крумовград.

Левски беше много близо до откриването на резултата още с първата си реална голова ситуация. В четвъртата минута Хосе Кордоба намери Фабио Лима в половината на Крумовград, който пък комбинира със сънародника си Евертон Бала, който стреля от около 20 метра, а топката се отби от напречната греда на „замръзналия“ на място вратар Янко Георгиев.

Домакините отговориха в десетата минута, когато Джунейт Али опита удар от далечна дистанция, но неточно покрай дясната греда на Пламен Андреев в аут.

В 14-ата минута Левски осъществи добра комбинация по дясното крило, при която Лима комбинира с Джавад Ел Джемили в наказателното поле, но мароканецът стреля в аут. Три минути по-късно Асен Митков също шутира стреля от далечна дистанция, но и той не беше точен в мерника си.

В 21-ата минута Християна Гутева показа първия си жълт картон в елита, като той бе за защитника на Левски Хосе Кордоба, който задържа Патрик Луан. С изпълнението на свободния удар, който бе на около 20 метра от голлинията, се нагърби Александър Колев, но стреля в стената.

Левски продължи да натиска и в 29-ата минута удари втора греда. Патрик-Габриел Галчев взе топката на центъра, направи добър пробив и изстреля истински снаряд от около 25 метра към горния десен ъгъл на Янко Георгиев, който направи феноменално спасяване, избивайки топката с една ръка в напречната греда, след което излезе в корнер.

Три минути преди почивката Джунейт Али намери с хубав пас капитана Александър Колев зад защитата на Левски и отбеляза останал сам срещу Андреев. Попадението, обаче, моментално беше отменено поради засада, която системата ВАР потвърди.

Осем минути след почивката Левски имаше шанс за попадение. Патрик-Габриел Галчев центрира отляво в наказателното поле от свободен удар към далечната греда, където Фабио Лима свали с глава за капитана Вандерсон Цунами, който стреля от границата на малкия пеналт, но от трудна позиция над вратата.

Минута по-късно Галчев шутира пред наказателното поле и бе точен, но в ръцете на Янко Георгиев. В 58-ата минута нов удар от малък ъгъл на Лима отново беше уловен от вратаря на домакините.

Малко след това треньорът на "сините" Николай Костов включи в игра Рикардиньо и Билал Бари, които замениха Джавад Ел Джемили и Евертон Бала.

В 67-ата минута Марин Петков центрира по тревата отляво в наказателното поле, където Рикардиньо и Билал Бари не се разбраха, но пък и играчитена Крумовград не успяха да изчистят добре топката. Тя попадна на пътя Асен Митков, който стреля опасно пред дъгата на наказателното поле, но кълбото премина близко до лявата греда на Георгиев в аут.

Десет минути преди края на редовното време Левски отново беше близо до попадение. Асен Митков центрира от свободен удар към границата на вратарското поле, където Цунами се извиси и стреля силно и точно с глава, но Янко Георгиев се отчете с нова отлична намеса, избивайки топката.

Във втората минута от добавеното време Кристиан Димитров засече центриране от корнер на Марин Петков и нацели левия страничен стълб, а капитанът Цунами бе непокрит и от близка дистанция прати топката в мрежата за крайното 0:1.