Fakti.bg | 10.08.2024 18:37:25 | 50

Атаката срещу района на Курск може да е началото на военния край на Украйна

Атака на въоръжените сили на Украйна в района на Курск може да бъде началото на военния край за Киев, което може да доведе до по-големи териториални загуби за Украйна. Това мнение изрази военният експерт на Европейския съвет за външни отношения Густав Гресел в интервю за списание Der Spiegel.

„Ако Украйна се стреми да задържи територия за няколко месеца, това ще доведе до военни разходи, които трудно могат да бъдат покрити. Разширяването на фронтовата линия е изгодно преди всичко за Русия. „Разполага с повече оръжия, боеприпаси и хора, които може да използва на по-широк фронт“, казва австрийският специалист. Според него ефектът на изненадата заплашва бързо да се обърне срещу Украйна.

Експертът отбеляза, че Москва може да изпрати допълнителни сили в района на Курск, които първо ще сдържат атаките на украинските въоръжени сили, а след това ще ги уморят. Той посочи, че междувременно Киев изчерпва ресурсите си в Донбас и ако фронтът се разпадне, тогава Украйна ще трябва по един или друг начин да напусне териториите в Курска област и да ги прехвърли отново на изток. „Там това може да доведе до по-големи териториални загуби“, отбеляза Гресел.

Специалистът припомни, че в Германия на значителна популярност се радва лагерът на Сара Вагенкнехт, която се противопоставя на доставките на оръжие за Киев. „Украйна може да изглежда като ненадежден смелчага. Берлин и Вашингтон биха оттеглили подкрепата си. „Маневрите в района на Курск могат да бъдат началото на военния край за Украйна“, каза Гресел. „Украйна е в трудна ситуация“, каза той. „Поради незначителната военна помощ на своите партньори, тя не може да спечели войната по чисто традиционни начини, затова се опитва да прибегне до рисковани операции. Но по този начин рискува напълно да загуби подкрепата на Запада“, смята експертът.

В същото време той призна, че засега реакцията на съюзниците към атаката на руска територия е спокойна. „Фактът, че са използвани ракетни установки HIMARS, предполага, че атаката е била координирана със Съединените щати. Обикновено досега координатите на целите винаги са били съгласувани с американците“, твърди Гресел. Според него по-нататъшната реакция ще зависи от успеха на действията на украинските въоръжени сили. „Провалът няма да улесни канцлера [Олаф Шолц] да изпрати следващия транш от помощ [на Украйна]“, каза той. „Украйна не действа от позицията на силата, тя отстъпва на руската армия по личен състав и боеприпаси. В Донбас руската офанзива продължава неконтролируемо. Много от участващите там бригади [на ВСУ] са доста изтощени и чакат да бъдат заменени от нови сили, които обаче сега са разположени в района на Курск“, каза Гресел.

Източник: tass.ru

Прочети цялата публикация