Fakti.bg | 14.08.2024 19:17:32 | 63

Украинска следа в мистериозните взривове на газопровода „Северен поток“

Разследването на взривовете на руските газопроводи „Северен поток“ в Балтийско море през 2022 г. се насочва по украинска следа, след като стана ясно, че е издадена германска заповед за арест на украински водолаз, заподозрян според няколко медии в участие в диверсията заедно с други двама украинци, предаде Франс прес, пише БТА.

Това последно развитие на мистериозния случай, който се разследва вече почти две години, беше разкрито днес от германски медии – обществения телевизионен канал А Ер Де и престижните вестници "Цайт" и "Зюддойче цайтунг".

Полската прокуратура потвърди пред АФП, че през юни е получила европейска заповед за арест, издадена от германската федерална прокуратура за живеещ по това време в Полша украинец, идентифициран като Володимир З. Съгласно правилата на европейската правна взаимопомощ полските власти са имали 60 дни да отговорят на германското искане и да арестуват заподозрения.

Междувременно обаче той е напуснал Полша в началото на юли, за да се върне в Украйна, съобщи полската прокуратура, която хвърля вината върху германските власти. Според полската прокуратура германските власти не са успели навреме да регистрират заподозрения като издирвано лице, което му е позволило да избяга. Германската федерална прокуратура, която отговаря за един от аспектите на разследването за взривовете, отказа да отговори на запитванията на АФП за коментар.

„В Берлин заместник-говорителят на правителството Волфганг Бьохнер не коментира последното развитие на събитията, но намекна пред медиите, че германското правосъдие е решено да продължи разследването на саботажа, независимо кой стои зад него. „Разследването се провежда /.../ без разлика на замесените лица и независимо от резултата“, каза той и добави, че това не променя факта, че Русия води агресивна война срещу Украйна в нарушение на международното право.

Според германските медии украинският инструктор по гмуркане Володимир З. е живеел недалеч от Варшава. Той е заподозрян от германското правосъдие, че заедно с други двама украински водолази, представени от германските медии като Евген У. и Светлана У., е участвал в саботажа на газопровода в дълбините на Балтийско море. Предполага се, че триото е транспортирало взривните вещества до мястото на инцидента на борда на ветроходната лодка „Андромеда“, за която германската прокуратура разкри, че през 2023 г. е започнала разследване. Според разследващите лодката е тръгнала от Рощок в Германия по Балтийско море, след което е направила междинна спирка на датски остров, преди да се насочи към Швеция и Полша.

Германските власти са силно изненадани от липсата на съдействие от страна на Полша в това разследване, съобщават германски медии, които споменават възможни съучастници на украинското трио в Полша. Потърсени по телефона от различни германски медии, Володимир З. и Светлана У. отричат да са участвали във взривовете.

Според германския всекидневник "Велт", който се е свързал днес със Светлана У., тя възнамерява да предприеме правни действия срещу твърденията на германските медии. Макар че Швеция и Дания вече бяха прекратили разследването на случая в началото на годината, германските следователи продължиха работата си. Според германските медии обаче на този етап няма доказателства, които да сочат, че заподозрените украинци са действали по нареждане на украинските власти, тайните служби или въоръжените сили на страната си.

Киев отрича да носи каквато и да било отговорност за саботажа. „Никога не бих направил това“, заяви украинският президент Володимир Зеленски пред германския вестник "Билд" през юни 2023 г. През март 2023 г. в. „Ню Йорк таймс“ съобщи, въз основа на информация, получена от американското разузнаване, че зад саботажа стои „проукраинска група“, но без участието на украинските власти. На 26 септември 2022 г. четири огромни изтичания на газ, предшествани от подводни експлозии, се случват в рамките на няколко часа един след друг по „Северен поток“ 1 и 2 – газопроводите, които свързват Русия с Германия и по които се пренася по-голямата част от руския газ за Европа. По време на взривовете газопроводите не са били в експлоатация, посочва АФП.

Прочети цялата публикация