Мафията на Миконос: става дума за много пари
Гръцкият остров Миконос е вълшебно място. Но зад идиличната фасада върлува мафиотска мрежа, в която са замесени строителни магнати, собственици на барове, хотелиери, местни политици и полицаи.
Обещанието на Атина да възстанови върховенството на закона на остров Миконос и да се бори ефективно с незаконното строителство там не е изпълнено - това написа миналата седмица вестник "Катимерини", който често е благосклонен към управляващата консервативна партия "Нова демокрация" и почти винаги към либералния премиер на страната Кириакос Мицотакис. Изданието уточнява, че тази задача не е лесна, тъй като в корупцията са замесени "големи интереси и влиятелни хора", но добавя, че все пак властите трябва да демонстрират необходимата решителност в борбата срещу корупцията.
Мафията сплашва неудобните и дори ги убива
На темата се спира в обширна публикация германският вестник "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" (ФАЦ). Той отбелязва, че "въпреки многобройните проверки и разкрития на полицията на острова, корупционните машинации в областта на градоустройството продължават с пълна сила. Много малко са случаите, ако изобщо има такива, в които са спрени незаконни строителни проекти или са наложени значителни глоби."
През лятото Миконос е пълен с туристи, но извън активния сезон е вълшебен, пише ФАЦ. Само че зад идиличната фасада върлува една строителна мафия, която бетонира острова, без изобщо да се интересува какви могат да бъдат последиците. И горко на онзи, който дръзне да се изправи на пътя ѝ.
Два случая напоследък привличат особено внимание, посочва германското издание. Единият е на Манолис Псарос, археолог от Гръцката служба по антиките. Тя влиза в действие, когато при строежи се открият парчета от каменни, глинени или други антични реликви. А в някои краища на Гърция подобни находки може да изскочат едва ли не при всяко загребване с лопатата, обяснява ФАЦ.
Миналата година Манолис Псарос сигнализира за случаи на незаконно строителство. А служител като Псарос, който пред съда може да спре или поне да забави строителните проекти, е трън в очите на някои хора. Той беше пребит почти до смърт в Атина от двама неизвестни нападатели. Нападението разтърси цялата страна и малко след това на острова бяха изпратени следователи. Те започнаха да разплитат цяла мрежа от корумпирани строителни магнати, собственици на клубове, хотелиери, наемодатели, местни политици и полицаи с добри връзки с корумпирани служители в централната администрация.
Преди няколко седмици обаче едно друго нападение, също извършено в Атина, шокира гърците още повече. Там беше застрелян земемер, който от десетилетия работи като вещо лице на Миконос. Нападателят е успял да избяга и да се укрие, уточнява ФАЦ.
Богаташи от цял свят ходят на Миконос
Мотивите за предполагаемото поръчково убийство не са много ясни, но се знае, че на Миконос става въпрос за много пари. Десетките петзвездни хотели привличат богати клиенти от цял свят, които идват с директни полети от Дубай, Бахрейн, Абу Даби, Доха и др. И макар на острова да има изградени стотици хотели, непрекъснато се сторят нови. Една от по-новите инвестиции е за 200 милиона евро: дъщерно дружество на германската Otto Group ще строи нов луксозен комплекс на площ от почти 200 000 кв. м. Междувременно цените на Миконос за луксозно жилище стигат до 7000 евро за квадратен метър, а за най-хубавите имоти клиенти плащат дори и над 30 000 евро за квадратен метър, посочва ФАЦ.
Обикновено такива сделки се сключват на ръба или направо извън закона. Известният гръцки журналист Тасос Телоглу разкри преди време детайли за това как работи мафиотската схема, в която са оплетени проектанти, строителни инженери и корумпирани чиновници. Те използват един закон, който позволява сгради, построени незаконно в Гърция преди юли 2011, да бъдат узаконени със задна дата – след като бъдат заплатени умерени глоби на държавата. Санкциите са значително по-ниски за сгради, построени преди 1982. Затова на Миконос сградите, построени много след 2011, систематично се вписват в регистрите като строени значително по-рано. Измамата може да се докаже лесно - като се провери с Google Maps кога дадена сграда се е появила на картата.
Безконтролното разрастване на туристическата база на Миконос обаче не остава без последици за жителите и за самите туристи: съществуващата на острова инфраструктура не отговаря на бурното развитие. Така например в активния сезон канализационната мрежа вече е била претоварена неведнъж, припомня ФАЦ. Резултатът: потоци от фекалии, бликащи изпод капаците на уличните шахти. Преживяване, което богатите туристи надали ще забравят.
Прочети цялата публикация



Киара разкри за грозна ситуация с Краси след излизането от "Ергенът: Любов в рая"
Българската демокрация – чрез силата на олигархията към охлокрацията
19 декември 2025 г.: 110 години от рождението на Едит Пиаф - гласът, който превърна болката в безсмъртие
Българите в шпионажа на Марсалек: агенти или полезни идиоти
"Госпожо, виж, нещо се случва": какво стана на протеста
Годишен обзор: Световната шизофрения!
Отвъд мрежата. Свързочните войски на САЩ и бъдещето на военното дело
Експерт: Русия е пълна с безумно много необезпечени пари
F-35 от САЩ за Саудитска Арабия: какво ще означава това?
Лияна Панделиева: Толкова безчет много ли са "скътаните" пари на ужасно бедните българи, че не смеят да влязат в банка?
Дилета Леота сияе с блясък и увереност по време на бременността си
Радостин Василев: Новата година не изисква думи, а характер и смелост
Какво ще стане с огромната украинска армия след войната
Председателят на Еврогрупата поздрави България за присъединяването й към еврозоната
Ромелу Лукаку остава извън терена: Възстановяването на нападателя на Наполи се забавя
Атанас Зафиров: Нека през новата година да започнем градежа на тази България, която искаме да видим
Асен Василев: Всичко е невъзможно, докато не го направим заедно!
Шофьор не спря на полицейски сигнал, удари се в кола и уби двама
Светът на ръба на нови кризи: Най-горещите точки през 2026 година
Corriere della Sera: Срещата на върха в Анкъридж е едно от основните събития на годината