Fakti.bg | 08.11.2024 08:33:33 | 38

8 ноември – Денят на победата на Азербайджан

На 8 ноември Aзербайджан празнува Деня на победата, отбелязвайки края на 44-дневната Отечествена война през 2020 г. В продължение на близо 30 години страната се опитваше да разреши арменско-азербайджанския конфликт чрез преговори, стремейки се да освободи 20 процента от своята територия, окупирана от Армения. Дипломатическите усилия обаче се провалиха, тъй като Армения избра да имитира преговори, без да изпълни резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, демонстрирайки липса на ангажимент за истински мир и опитвайки се да затвърди status quo, основано на окупация и етническо прочистване.

След загубата на своите исторически и законни земи през 1992-93 г., Азербайджан направи забележителни крачки през последните десетилетия в постигането на цялостното си развитие и осигуряването на своята политическа и икономическа независимост. Репутацията на Азербайджан като надежден партньор и ключов регионален играч е изградена върху принципна, многостранна външна политика, активна дипломатическа ангажираност и амбициозни регионални проекти. В комбинация със значителен напредък във военния капацитет, тези постижения проправиха пътя за убедителната победа на Азербайджан на 8 ноември 2020 г.

През 2019-20 г. поредица от провокативни действия на Армения значително подринаха преговорния процес. Армения ескалира напрежението, като въведе концепцията за „нови войни за нови територии“ и извърши други военно-политически провокации, които в крайна сметка предизвикаха контранастъплението на Азербайджан, по-късно станало известно като Отечествената война. В продължение на 44 дни през септември-ноември 2020 г. азербайджанската армия успява да освободи повече от 300 окупирани селища, утвърждавайки суверенитета на Азербайджан над тях. Това действие потвърди нормите и принципите на международното право и изпълни резолюциите на Съвета за сигурност на ООН за незабавно и безусловно освобождаване на всички окупирани азербайджански територии от арменските сили, които оставаха неизпълнени от 1993 г.

След освобождаването на Шуша, стратегически център на Карабахския район на Азербайджан на 8 ноември 2020 г., Армения се съгласи на капитулация. Краят на продължителната военна окупация на азербайджански територии доведе до приключването на дълготрайния кървав конфликт в непосредствена близост до Европа. Той също така въведе нови възможности, включително историческия шанс за дългоочакван устойчив мир и сигурност, отваряне на всички транспортни комуникации и възраждане на освободените територии. Следователно тези цели се превърнаха в основни приоритети за периода след конфликта. Съвместното изявление, подписано от Армения и Азербайджан на 10 ноември 2020 г., призовава за отваряне на всички транспортни маршрути в региона, а ключова част от този план, известен като Зангезурски коридор, има стратегическо значение за регионалния икономически просперитет, както и за траен мир и сигурност в региона и извън него.

След историческата победа Азербайджан предложи мирен договор на Армения въз основа на широко приети международни принципи. Въпреки значителния напредък, постигнат в преговорите, окончателно споразумение все още не е постигнато. Основен проблем са териториалните претенции на Армения срещу Азербайджан, заложени в нейната конституция, които трябва да бъдат преразгледани в името на постигането на окончателен мир.

Денят на победата на Азербайджан има широки последици за регионалния мир и стабилност и се явява триумф за международното право и възтържествуването на справедливостта.

Прочети цялата публикация