Защо все повече туристи в екзотични страни умират от отравяне с метанол?
Още един турист е починал, като подозренията сочат към отравяне с метанол. Това е четвъртият човек в Лаос, починал в резултат на това, което според някои може да е масово отравяне.
Смъртта на 19-годишната Бианка Джоунс от Австралия беше потвърдена в четвъртък от семейството ѝ, часове след като американските власти обявиха смъртта на американец и дни след като датските власти потвърдиха смъртта на две млади датчанки, на 19 и 20 години — всички в Лаос.
Приятелката на Джоунс Холи Боулс в момента е в болница на животоподдържащи системи. Не е ясно колко други туристи са се разболели при същия инцидент, но техният брой включва хора от Нова Зеландия, Нидерландия и Великобритания.
Смята се, че тези хора може да са консумирали напитки с примес на метанол, докато са пътували из Югоизточна Азия.
Метанолът е вид алкохол, подобен на етанола—алкохола, използван в алкохолните напитки, но има два въглеродни атома, а не само един. Той е безцветен и запалим като етанола и се използва в антифриза, течността за измиване на предното стъкло, парфюмите и горивата.
Понякога метанолът се добавя към евтини или фалшиви алкохолни напитки, за да се повиши алкохолното им съдържание, но това може да бъде много опасно.
Д-р Уейн Картър, доцент в университета в Нотингам, Великобритания, заяви в изявление, че метанолът може да бъде маскиран чрез смесването му с етанол.
"Той може да остане незабелязан, докато не се почувства токсичният ефект, което подчертава възможността за токсичност с фатални последици", обяснява д-р Картър. "При някои хора дори ниски нива на поглъщане на метанол - само 15 ML от 40-процентов разтвор, могат да причинят смърт."
Подобно на етанола, метанолът реагира с кислорода в организма. В случая с етанола този процес води до образуването на ацеталдехид—токсичен химикал и след това на ацетат или оцетна киселина - киселината, която се съдържа в оцета.
При метанола обаче се получава формалдехид — причиняващ рак химикал, използван в промишлените лепила и за балсамиране на трупове, както и метанова киселина или мравчена киселина, която е силна и токсична киселина.
Д-р Кристофър Морис, старши преподавател в университета в Нюкасъл, Англия, заяви в изявление: "Мравчената киселина, която е основният произвеждан токсин, действа подобно на цианида и спира производството на енергия в клетките, а мозъкът изглежда е много уязвим към това. Това води до увреждане на определени части на мозъка. Очите също са пряко засегнати и това може да доведе до слепота, която се среща при много хора, изложени на високи нива на метанол."
Той обясни, че мравчената киселина може да повиши нивата на киселинност в организма, което да доведе до увреждане на тъкани и органи, а в тежки случаи - до потенциална органна недостатъчност и смърт.
Сър Колин Бери, почетен професор по патология в Лондонския университет "Куин Мери", обясни в изявление, че симптомите на интоксикация с метанол първоначално са подобни на усещането за пиянство. След известно време обаче пациентите могат да развият главоболие, гадене, повръщане, болки в корема и зрителни проблеми, вариращи от замъглено зрение до халюцинации или пълна загуба на зрението.
"В по-късните етапи, които обикновено се развиват между 18 и 48 часа след поглъщането на метанол, сънливостта може да премине в кома," каза Бери, като добави, че могат да се появят и гърчове.
Професор Аластър Хей, почетен професор по токсикология на околната среда в британския университет в Лийдс, заяви, че отравянето с метанол понякога се лекува с диализа за отстраняване на метанола от кръвта—често като същевременно на човека се дава етанол, за да се поддържа леко пиянство.
"Принципът на прилагане на етанол е съвсем прост - той забавя метаболизма на метанола", каза Хей, като обясни, че "и двата алкохола се разграждат от един и същ чернодробен ензим," но ензимът предпочита етанола.
Така че поддържането на пациента в състояние на опиянение служи за забавяне на метаболизма на метанола до опасните му вторични продукти.
Прочети цялата публикация