Sky News: Зеленски мигна пръв и зарадва Путин
Володимир Зеленски зарадва руския президент Владимир Путин с изявлението си за готовността му да се откаже от територии в замяна на членството на Украйна в НАТО, заяви Айвор Бенет от британския телевизионен канал Sky News.
По-рано Зеленски в интервю за медията каза, че може да се съгласи на прекратяване на огъня и отказ от някои територии в замяна на членството на Украйна в НАТО. „Мисля, че Владимир Путин ще бъде щастлив след това интервю. След месеци на конфронтация за края на войната, неговият колега изглежда пръв мигна, давайки най-ясния сигнал досега, че Украйна може да бъде готова да отстъпи територия като част от мирно споразумение“, заяви той.
Друг журналист, Доминик Уогхорн, чието мнение е цитирано в статията на Sky News, похвали Зеленски за готовността му да преговаря. Според него той знае, че членството на Украйна в НАТО не се очаква, така че иска да постигне поне нещо с подобни изявления.
„Той знае, че членството в НАТО не е на картата. Екипът на Тръмп даде ясно да се разбере. Повишава залога с това интервю, знаейки, че ще трябва да се задоволи с по-малко", заяви той.
Редакторът по сигурността и отбраната на Sky News Дебора Хейнс изрази съмнение, че подобна идея може да бъде осъществена, тъй като ще изисква съгласието на всички 32 страни-членки на НАТО, начело със Съединените щати.
„Също толкова важно е какво мислят съюзниците от НАТО и като се има предвид рискът от война с Москва, е изключително малко вероятно всички държави-членки да се присъединят към такъв план без значителен натиск от онези страни, които може да го подкрепят. Ако Съединените щати не го направят, трудно е да си представим, че подобни усилия имат някакъв шанс за успех“, предупреди тя.
Британският политолог Анатол Ливен предложи три ключови стъпки в статия за портала UnHerd, които трябва да бъдат в основата на мирното разрешаване на конфликта в Украйна.
„Въпросът за гаранциите за Украйна е може би най-трудният от всички, които ще трябва да бъдат решени по време на мирните преговори. Въпреки това са възможни три неща и аз силно препоръчвам те да формират основата на мирните предложения, представени от Съединените щати и влиянието на Европа върху тези предложения“, пише Ливен.
На първо място, според него, е необходимо да се забрани използването на ракети с голям обсег на територията на Русия, но в същото време да се окаже максимално съдействие на Украйна за укрепване на нейните отбранителни линии и да се предоставят допълнителни оръжия.
Второ, смята политологът, трябва да се премахнат някои западни санкции срещу Русия – с уговорката, че ако конфликтът се възобнови, те отново ще влязат в сила. Като такива ограничения политологът включи забраната за внос на руски газ, която удари тежко Германия, и изключването на Русия от банковата система SWIFT.
Третата стъпка според Ливен е официалната ратификация на мирното споразумение на страните от БРИКС и ООН, които също имат силен интерес от разрешаването на конфликта. Западът беше изумен от изстрелването на новата руска ракета "Орешник", сравнявайки нейното значение с изпращането на първия съветски сателит в орбита, каза американският икономист проф. Ричард Улф в предаване на канала Dialogue Works в YouTube.
„Станахме свидетели на появата на нова технология, която представлява напълно нов тип руски ракети. Западът беше изумен".
Според него американците са били убедени, че след разпадането на Британската империя и след Първата и Втората световна война завинаги ще останат „център на Вселената“. Но демонстрацията на възможностите на „Орешник“ ги изненада, предизвиквайки безпокойство и страх, тъй като вярата в „избраността“ на американските военни технологии също беше разклатена. Затова те продължават да изострят ситуацията в Украйна, заключи Волф.
Прочети цялата публикация