ЕС призовава за нов закон за облагане на тютюневи изделия, включващ електронни цигари
Шестнадесет държави от Европейския съюз, водени от Нидерландия, поискаха от Европейската комисия в понеделник да предложи нов закон за облагане на тютюневи изделия, който да включва нови продукти като електронните цигари (вейпове). Тези продукти към момента не са обхванати от съществуващото законодателство, предава "Ройтерс", цитирано от News.bg.
Инициативата е подкрепена от България, Хърватия, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия, Латвия, Словакия, Испания, Белгия, Ирландия, Словения и Португалия.
В писмо до Комисията финансовите министри на тези страни подчертават, че актуализация на Директивата за облагане на тютюневите изделия от 2011 г. е наложителна, тъй като липсата на общи правила за електронните цигари води до различия в законодателството и нивата на акциз в отделните страни, което изкривява единния пазар.
"Въз основа на настоящата директива повечето от тези продукти не могат да бъдат обложени като традиционни тютюневи изделия. Разпоредбите са недостатъчни или твърде ограничени, за да отговорят на предизвикателствата, пред които са изправени държавите-членки с оглед на постоянното развитие на тютюневата индустрия," се казва в писмото, цитирано от "Ройтерс".
Липсата на единни правила е довела до "фрагментация, неравнопоставеност и изкривяване на вътрешния пазар", подчертават министрите.
Европейската комисия вече е въвела някои стандарти за електронните цигари, включително ограничения на съдържанието на никотин и изисквания за етикетиране. Въпреки това правилата варират значително между държавите.
Във Франция продажбата на вейпове на лица под 18 години е забранена, а употребата им е ограничена в определени обществени места.
В Италия забраната за използване на електронни цигари на обществени места беше отменена през 2013 г., но употребата им около училища остава забранена.
Еднократните вейпове привличат особено внимание поради опасения за околната среда и здравето. Франция планира пълна забрана на тези устройства, а германският Федерален съвет призова правителството да подкрепи подобна мярка на ниво ЕС.
Финансовите министри настояват Европейската комисия да предприеме спешни действия и да предложи актуализация на директивата, която вече е забавена с повече от година. Те очакват новият състав на Комисията, който встъпи в длъжност на 1 декември, да даде приоритет на този въпрос.
Прочети цялата публикация