Лагерът Ал Хол: където джихадистите планират отмъщението си
Лагерът Ал Хол в Сирия е заобиколен от редица пунктове за проверки и тежко въоръжени бойци от Сирийските демократични сили - кюрдска групировка, която контролира изкъсо кой влиза и излиза от този район.
Командирът Гани Ахмед наблюдава огромен терен, на който са разположени множество палатки. В тях живеят 40 000 души. Този лагер е единствен по рода си - тук живеят членовете на семействата на бойците на терористичната групировка Ислямска държава. Екипът на АРД посети мястото:
Идеологията на джихадистите е жива
Гади Ахмед споделя, че е притеснен за сигурността в лагера. "Децата, които израстват тук, възприемат идеологията на джихадистите. Затова и са много опасни - за Европа и за света", казва той. Ал Хол е бомба със закъснител, особено след като ислямистите от "Хаят Тахрир ал Шам" взеха властта в Сирия.
В лагера затворниците се разхождат свободно. Повечето жени са почти изцяло забулени, включително и Фатма Серхан. Тя е от Ирак, а синът ѝ е в затвор извън лагера от година и половина. "Там е мръсно, върлуват болести, всички умират от глад. Защо не затворят по-добре мен? Подозират, че той е терорист."
До последно на страната на Ислямска държава
В този затвор не се допускат журналисти, но кюрдските власти изкарват от Ал Хол един затворник, за да разговаря с екипа на АРД.
Мохамед Ел Мисрули следва в германския град Бохум, живее 11 години в Германия, дори се жени за германка. През 2012 година обаче отива да се бие във войната на страната на Ислямска държава. Когато започва гражданската война, Мохамед пътува до региона на Идлиб, където по това време Ислямска държава се опитва да основе "халифат". Там се жени за сирийка, с която има деца. Охранителите на лагера разказват, че Ел Мисрули е бил един от последните бойци на терористичната групировка, който слага оръжие. И че вероятно е играл важна роля за Ислямска държава.
Сега Ел Мисрули изглежда е преживял катарзис, пише АРД. Днес мъжът казва, че всички религии трябва да живеят в мир една с друга. "Германия е моята държава, искам да се върна там", казва той. Затворникът твърди, че не носи отговорност за бруталните престъпления на Ислямска държава. "Всяка държава си има своя политика. Убийства са се случвали и в Германия по времето на Хитлер."
Чуждестранните бойци са най-големите екстремисти
Лагерът Ал Хол е разделен на секции, обяснява пред АРД директорката на затвора Джихан Ханан. По думите ѝ тази част на лагера, в която са разположени чуждестранните бойци, е най-екстремистка. "Там живеят абсолютно убедени джихадисти, които вярват, че скоро ще бъдат пуснати и халифатът ще се завърне", обяснява тя. Става дума за около 6000 поддръжници на Ислямска държава от 42 различни страни. Сред тях има и много деца, родени в Ал Хол.
Ханан се оплаква, че международната общност е изоставила кюрдските сили сами да се справят с джихадистите в североизточна Сирия. "Поискахме всяка държава да си прибере джихадистите, но почти никой не откликна. Затова все още съществува този лагер", казва жената.
Гани Ахмед разказва, че бившите чуждестранни бойци в Ал Хол тренират децата си с оръжия играчки и им позволяват да режат главите на животни. Учат ги и да произвеждат мини. Малко момче се приближава към оградата на лагера и започва да обижда надзирателите. Казва, че ще ги убие, защото са неверници.
Затворниците планират бунт?
Кюрдските надзиратели са все по-притеснени. При едно от последните претърсвания на лагера са открили подземни тунели и склад с оръжия. Подозират, че затворниците планират бунт, подпомогнат от спящи клети на Ислямска държава отвън. Според данните на американската армия такива са все по-активни. Директорката на лагера Ханан казва пред АРД, че затворниците настояват да бъдат освободени, защото вярват, че "новите ислямистки лидери в Дамаск така или иначе скоро ще дойдат да ги пуснат".
Сирийските кюрди изиграха ключова роля в побеждаването на терористите от Ислямска държава. При битката за град Кобани през 2018-а много от тях изгубиха живота си.
Изобщо не може да става дума тези хора да бъдат освободени. Опасенията, че джихадистите може да опитат да завладеят отново североизточна Сирия обаче са големи. "Ако Ислямска държава се завърне, какво ще стане с мен? Какво ще стане с дъщеря ми?", пита се Ханан.
Автор: Матиас Еберт ARD
Прочети цялата публикация