Светослав Иванов: Америка сама

Америка съвсем не е най-важният търговски партньор на България. Дори не е в топ 5. Например, Германия е друго нещо. Само за 2023 г. сме изнесли стоки за близо 13 милиарда лева, а сме внесли за малко под 12. Очевидно е - има около милиард на плюс в наша полза.
Сега си представете, че правителството в Берлин изведнъж реши, че този един милиард търговски дефицит ощетява германската икономика и наложи 10% извънредни мита върху всичко, което влиза от България. Звучи абсурдно. Но точно с тази логика в момента Доналд Тръмп разрушава правилата, по които работи световната търговия. Всички държави, които продават повече стоки на американския пазар, отколкото внасят от Америка - трябва да бъдат наказани. ЕС - най-важният търговски партньор на Вашингтон, изнася стоки за 241 милиарда долара повече, отколкото внася от Америка. Следователно, според Тръмп, трябва да бъде ударен с 20% мита. Това е математиката на митата. Но това е не просто икономика. Това прилича на математика на бакалин - сметки, написани върху сива хартия със син химикал, с която след малко ще бъде завита бучка сирене.
Но това не е всичко. Езикът, с който неговата администрация говори с Европа, става все по-груб и заплашителен. "ЕС не внася дори и едно пиле от Америка. Те мразят нашето телешко, защото нашето е прекрасно, а тяхното е лошо." Това не е цитат от някой тексаски фермер, а думи на министъра на търговията на САЩ Хауърд Лутник, в опит да обясни на американците защо Вашингтон налага такива мита на най-важния си търговски партньор.
В момента повечето икономисти и анализатори по света са в шок. От Австралия, през Тайван, Южна Корея, Япония, Европа, до Мексико и Канада - никой не разбира логиката на Тръмп. Това важи и за американския бизнес. Например, във Виетнам се шият над 60% от спортните обувки на американските марки. Сега те трябва да внасят продуктите си за собствения пазар със 44% мито. Заради тарифите върху автомобилите и частите се очаква поскъпване на някои модели американски коли с между 8 и 10 хиляди долара. Защото веригите за доставки и производство отдавна са глобални.
Митата, както и дипломацията, се градят върху принципа на реципрочността. Исторически, когато една държава удари, другата отвръща. Именно това задълбочава "Голямата депресия" преди век. Всички, на които САЩ налагат мита, отговарят реципрочно. И в крайна сметка Америка остава сама, повличайки целия свят надолу. Днес основният въпрос е - ако и ЕС след Китай отвърне реципрочно, няма ли светът да влезе в нов цикъл на финансова криза? Криза, която ще изтрие милиони работни места, ще спука балони в цели сектори и ще срине и без това крехките правила на световната търговия?
Представете си - фирмата Х започва да изнася за САЩ с 30% мито. Ако прехвърли това автоматично върху крайната цена на потребителите - губи пазар. Ако не го направи - трябва да свие разходи, да ореже доставчици, да съкрати хора. В най-добрия случай ще замрази доходи. В най-лошия ще фалира.
Това вече не е икономическа прогноза. Това е социална и политическа бомба. Радикализацията в света ще се ускори още повече. Защото безработицата ражда радикализъм. Разочарованието - популизъм. А търговската изолация - война от ново поколение. Не с оръжия, а с цени. И ако се чудите – какво общо има това с нас, в България? Отговорът е прост - всичко. Трус с подобни мащаби ще ни засегне по десетки начини. Колкото до Европа – ЕС има много варианти да отговори така, че да нанесе огромни щети на американската икономика. Но това означава търговска война в мащаб, който човечеството не е виждало.
Засега Европа дава знак, че не иска това. Но осъзнаването идва – точно натам вървим.
Тръмп ни води - първо към "Америка сама", а после към финансов хаос, чийто мащаби още дори не можем да си представим. Свят, в който всички ще загубим.
Коментарът на автора е публикуван на сайта на bTV
Прочети цялата публикация