7 януари 2015 г. Атентатът срещу "Шарли ебдо"
На 7 януари 2015 г. въоръжени лица нахлуват в редакцията на френското сатирично списание „Шарли ебдо“ и убиват 12 души. Нападението е отговор на критиките на списанието към исляма и изобразяването на Мохамед, припомня history.com.
В миналото Charlie Hebdo е предизвиквало враждебност и заплахи от ислямисти. През 2006 г. списанието препечатва спорна карикатура, изобразяваща Мохамед, от датския вестник Jyllands-Posten, като си спечелва смъртни заплахи от служителите си.
През 2011 г. офисът на „Шарли ебдо“ е подпален в отговор на изданието „Шариат ебдо“, което съдържа множество изображения на пророка. Директорът на издателството на списанието, карикатуристът Стефан „Шарб“ Шарбони, е откровен критик на религията, особено на радикалния ислям, и през 2013 г. е включен в списъка на най-издирваните лица от Ал Кайда.
Двама френски братя от алжирски произход, Саид и Шериф Куаш, извършиха нападението. Те принуждават карикатуристката Корин „Коко“ Рей да отвори вратата на редакцията, която не е била маркирана заради предишния инцидент с подпалването. Въоръжените лица застрелват Шарб и други членове на персонала, включително колумнистката Елза Каят, но пощадяват живота на друга писателка, като ѝ казват, че не убиват жени.
След двудневно издирване въоръжените лица са проследени до индустриална зона край Париж и са убити в престрелка с полицията. Приблизително по същото време техният познат Амеди Кулибали, който е обещал вярност на „Ислямска държава в Ирак и Леванта“, взе заложници в кошерен супермаркет в Париж. Преди да бъде убит от полицията, той убива четирима души, всички от които евреи.
След нападенията заваляха възпоменания от цял свят, като много от тях използваха фразата „Je suis Charlie“. Убийствата бяха възприети не само като терористични актове, но и като нападение срещу свободата на словото и свободата на печата. На 10 и 11 януари в цяла Франция се проведоха „републикански маршове“ в чест на жертвите и правото на свобода на словото.
Charlie Hebdo продължи да излиза по обичайния си график. Първият му брой след нападението излезе в тираж над 8 милиона екземпляра, експоненциално повече от всеки предишен брой.
Подобно на мнозина във Франция, екипът на "Шарли ебдо" вярва в строго светската държава и критикуваше както радикалния ислям, така и Католическата църква.
Атентатът показа опасността от отгледан в Европа терор, както и дълбоките конфликти във френското общество.
Прочети цялата публикация