Fakti.bg | 15.01.2025 17:29:28 | 14

Защо светът захвърля секси дрехите и се връща към консерватизма?

Смятаната за вечна тенденция в модата и поведението на преднамерено търсене на сексуалност изведнъж започна да избледнява през 2024 г. Екстравагантните тенденции също загубиха актуалност, заменени от тихия лукс и романтичния стил cottagecore, пише Lenta.ru.

Младите внезапно загубиха интерес към идеи като бодипозитивизъм, а основните поддръжници на движението започнаха масово да отслабват и да изоставят своите убеждения.

Защо обществеността изведнъж премина на страната на консерватизма и наистина ли модата е толкова взаимосвързана с политиката?

Редакторите на The Huff Post бяха сред първите, които посочиха връзката между модните тенденции и политическата ситуация. Техният свръхчетен материал говори предимно за неочакваното завръщане на обществото към консерватизма.

Появата на естетиката на „чистото момиче“, широкото използване на лекарства за загуба на тегло и популярността на семейните блогъри - всичко това показва преход към консервативни възгледи, смятат наблюдатели.

Модните тенденции не съществуват във вакуум; често са показателни за по-големи културни и обществени промени.

Диардре Клементе, професор по история на американската модна индустрия в Университета на Невада, Лас Вегас, ни напомня, че тези промени всъщност не са уникални. Обръщението на хората към традиционализма, включително в модата, като правило, винаги предвещава преминаване към социален и политически консерватизъм.

"Преди Първата световна война и Виетнам също имаше забележима промяна към по-провинциално облекло — обясни историкът. — Модата поражда култура, която от своя страна носи промени във всички сфери на живота. Облеклото оформя, а не отразява културната промяна".

Дизайнерът и моден колумнист Елизия Бърман отбелязва, че левите хора са много по-склонни да отхвърлят масовите тенденции в полза на собствения си уникален стил. Десните, от друга страна, обикновено не само следят отблизо тенденциите в индустрията, но и ги следват.

"Хората отново са се втурнали към традиционните американски марки като Ralph Lauren и са започнали да прегръщат женствеността", обясни тя.

През 2024 г., като противовес на откровеността, движения като cottagecore, cowboycore, tomato girl и bacery girl изведнъж станаха актуални.

Успоредно с тенденциите за скромно облекло, расте популярността на т.нар. tradwives — „традиционни съпруги“, които изграждат живота си в съответствие с традиционните ценности.

Най-видните представители на tradwives са Нара Смит и Хана Нийлман — многодетни майки, демонстриращи класическа, патриархална ценностна система в социалните мрежи. Във видео жените показват своето ежедневие, приготвят храна за цялото семейство и споделят тайните на майчинството.

Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от nara (@naraaziza)

През ноември Нара Смит и нейният съпруг Лъки дори се оказаха в центъра на скандал. Тогава двойката, макар и не открито, подкрепи Тръмп на изборите, което разгневи либералната част от публиката им.

Според Бърман връщането към консервативната мода и следователно към патриархалната ценностна система наистина до голяма степен е повлияло на резултатите от последните избори в Съединените щати, където спечелиха републиканците. „Всичко това доведе до победата на Тръмп“, заключи експертът.

„Връщането на дългите дънкови поли беше този знак за мен“, „Когато модели започнаха да носят пуловери с американското знаме, веднага предвидих победа на републиканците“, „Спомням си, че учех история на модата в гимназията и учителят ми каза, че дължината на полите ще ни кажат всичко, което трябва да знаем за политическата ситуация“, написаха потребители на социалните мрежи.

Онлайн също върви дебат относно завръщането на тенденцията за слабост след много години борба на активистите, които прокламираха позитивните на всички типове тяло.

Дали връщането към лекарствата за регулиране на апетита стана предвестник на победата на Тръмп и преминаването на мнозинството към десни възгледи?, чудят се коментиращи.

Професорът, основател и директор на Института по модно право към юридическия факултет на Фордъм, Сюзън Скафиди, смята, че популярността на слабостта всъщност е свързана с културното разделение: богати срещу бедни, а не консерватори срещу либерали.

"В общество, препълнено с "празни" калории и заседнало на работното си място, да си слаб изисква свободно време за упражнения, достъп до здравословни храни, пари за плащане на лекарства с рецепта или всичко изброено заедно. Само богатите хора могат да си позволят това“, обясни Скафиди.

Доцентът в Торонто Метрополитен университет Хенри Делгадо се съгласи с колегата си и припомни, че появата или изчезването на определена модна тенденция не може напълно да отразява настроението на едно многостранно модерно общество. „Тенденциите произтичат от културни и идеологически позиции, които стават все по-често срещани в наши дни“, — обобщи той.

Прочети цялата публикация