Иран не вижда причина за преговори с Тръмп, иска размразяване на блокираните си средства
Ръководството на Иран не вижда причина да започне преки преговори с администрацията на американския президент Доналд Тръмп.
Както заяви външният министър Абас Арагчи, деблокирането на замразени ирански активи може да бъде първата стъпка за възстановяване на доверието между Техеран и Вашингтон.
"За да се случи това, трябва да има причина. В момента не виждам такава. Но разбира се, трябва да видим каква политика ще водят, дали ще има основа за диалог", каза той в интервю за Ал Джазира, "В миналото имахме преки преговори със Съединените щати, имахме постоянни контакти с тях, успяхме да сключим. ядрена сделка. Администрацията на САЩ реши да се оттегли от споразумението и доверието намалява, но не казвам, че е невъзможно да се възстанови".
„Затънали сме в недоверие“, добави Арагчи, отбелязвайки, че „отключването на ирански активи“, замразени в различни юрисдикции от САЩ, може да бъде първа стъпка „за възстановяване на доверието“. „Не мога да кажа, че една или две стъпки ще възстановят доверието, защото нашите отношения преминаха през труден път. Мисля, че Съединените щати знаят по-добре от всеки друг какво трябва да се направи, за да се постигне това“, продължи той.
Съвместният всеобхватен план за действие беше подписан от петте постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН и Германия с Иран през 2015 г. за разрешаване на кризата около ядрените разработки на страната. През 2018 г. тогавашният президент на САЩ Доналд Тръмп се оттегли от споразумението и възстанови всички антиирански санкции, отменени преди това. От април 2021 г. Русия, Китай, САЩ, Обединеното кралство, Германия и Франция преговаряха с Иран за възстановяване на сделката, което приключи без резултат през 2022 г.
Междувременно се твърди, че секретна агенция на иранското министерство на отбраната, отговорна за ядреното развитие, работи по космическата програма на страната. Твърдението е изложено в доклад на базирания в Париж Национален съвет за съпротива на Иран (NCRI), съобщи Fox News в петък.
„Данните, събрани в продължение на няколко месеца, показват, че иранската Организация за отбранителни иновации и изследвания е засилила работата по ядрени бойни глави в своите обекти Шахруд и Семнан“, се казва в доклада. Според неговата информация, тези обекти преди са били смятани за свързани изключително с космически разработки.
Докладът също така споменава ракетата носител Qaem-100, която Техеран използва за изстрелване на изследователския сателит Chamran-1 през септември 2024 г. NCRI вярва, че е в състояние да носи ядрена бойна глава.
Твърди се, че второто съоръжение, космодрумът Семнан, се използва за изграждане на ракети с течно гориво като Simorgh, които могат да изстрелват тежки сателити в орбита. Въпреки това организацията вярва, че те могат да бъдат адаптирани и за доставяне на ядрени заряди.
Междувременно в средата на януари иранският президент Масуд Пезешкиан каза в интервю за NBC News, че Техеран не преследва целта да създаде ядрено оръжие.
Прочети цялата публикация