Япония няма да иска руски острови за съвместно погребване на ядрени отпадъци
Японският премиер Шигеру Ишиба се извини в парламента за неуместни изявления, направени от две японски официални лица, одобряващи идеята за организиране на съвместно място за погребване на ядрени отпадъци с Русия на южните Курилски острови, при условие че те бъдат върнати от Русия на Япония.
„Това не трябваше да се случва. Смятам, че е проява на небрежност или арогантност. Като отговорен държавен служител се извинявам“, каза Ишиба.
Министърът на икономиката, търговията и промишлеността на страната Йоджи Муто и министърът на Окинава и „Северните територии“, както наричат руските южни Курилски острови в Япония, Йошитака Ито, който също говори, признаха, че са останали изненадани от тези твърдения.
Правителството бе призовано да не позволява на служители да повтарят подобни изявления, тъй като те нараняват бившите японски жители на Курилските острови, както и да имат отрицателно въздействие върху външната политика спрямо Русия.
През януари в Токио се проведе симпозиум, посветен на темата за избор на място за погребване на радиоактивни отпадъци от японски атомни електроцентрали. Един от гостите изрази идеята да се договори с Русия прехвърлянето на четири Курилски острова на Япония при условие за съвместно създаване там на зона за погребване на ядрени отпадъци. Служители от Японската организация за управление на ядрени отпадъци и администрацията за природни ресурси и енергетика на страната, които присъстваха на конференцията, похвалиха идеята. Един от тях дори я нарече „прекрасна, макар и трудно изпълнима“, а друг каза, че е толкова добра, че ще 4убие с един камък няколко заека".
Изявленията на официалните лица предизвикаха негативна реакция от властите на префектура Хокайдо, която граничи с Русия и към която според официалната позиция на Япония принадлежат „северните територии“. Те нарекоха изявленията безразсъдни и неприемливи и протестираха пред властите. По-късно и двамата служители се извиниха за коментарите си, като ги нарекоха необмислени.
От средата на миналия век Москва и Токио водят преговори с цел разработване на мирно споразумение след Втората световна война. Основната пречка за това остават разногласията относно правата върху южната част на Курилските острови. След войната целият архипелаг е включен в Съветския съюз, но Япония оспорва собствеността върху Итуруп, Кунашир, Шикотан и група малки необитаеми острови. Руското външно министерство многократно е подчертавало, че руският суверенитет върху тези територии, който има съответната международна правна основа, не подлежи на коментар.
След като Токио въведе антируски санкции във връзка със ситуацията в Украйна, Русия прекрати консултациите с Япония по въпроса за мирен договор. Москва се оттегли и от преговорите с Токио за установяване на съвместни икономически дейности на южните Курилски острови.
Прочети цялата публикация