Fakti.bg | 05.03.2025 03:16:01 | 28

Лукашенко: Зеленски унищожава страната си. Ако седнем в Минск с Путин и Тръмп, ще се договорим спокойно и без викове


Президентът на Беларус Александър Лукашенко заяви, че Володимир Зеленски е направил всичко, за да разпали още повече войната в Украйна.

"Той разпали този конфликт до невероятна степен. Направи грешки, но и беше подтикнат да направи това", цитира БелТА думите на Лукашенко в интервю за американския блогър Марио Науфал.

Лукашенко добави, че политиката на Зеленски е довела до бедност народа на страната му и до унищожаването на тази държава.

"Путин искаше да постигне споразумение за Украйна, така че руснаците да не бъдат убивани там и руският език да не бъде потискан. Познавам го добре – не смяташе, че това ще доведе до такава война. В противен случай той нямаше да отиде на преговори. Когато видя, че огромен брой хора умират, Путин веднага отиде на преговори за спиране на конфликта, за постигане на споразумение“, каза той.

„Да се постигне споразумение и за НАТО, и за демилитаризацията, и за денацификацията, както той каза“, продължи Лукашенко „За това да не се убиват руснаци, да не се потиска руският език в Украйна. Всичко това беше на дневен ред“.

Съединените щати трябва да преговарят за сделки за добив на минерали с Русия, а не с Украйна, смята лидерът на Беларус.

„Вие сега спорите с Украйна за редкоземни метали и така нататък. Слушайте, Русия е на първо място. Има много от тези редкоземни материали в по-достъпна форма. Сътрудничете с Русия – ще получите колосален ефект от това. Така че защо се опитвате да влезете в Украйна през прозореца? Вратите са отворени в Русия, сътрудничете“, каза Лукашенко пред американския блогър.

Силният човек в Минск смята, Владимир Зеленски ще загуби изборите в Украйна, ако се проведат.

"Рейтингът му е 14-17%, той ще загуби тези избори".

Лукашенко добави, че САЩ са показали на Зеленски мястото му по време на среща с президента Доналд Тръмп. „В наша полза е, че показахте на Зеленски неговото място, той трябваше да знае за това. Но ако говорим искрено, честно и обективно, вашата позиция тук не е силна. Зеленски няма да отиде никъде, но целият свят сега гледа към Съединените щати“, каза той.

Лукашенко обяви готовността на Минск да организира преговори между президентите на Русия, САЩ и Украйна.

„Сега няма нужда да огъваме Зеленски, независимо кой е той. Трябва да убеждаваме и да се споразумеем със него, защото голяма част от украинското общество стои зад Зеленски. Затова трябва да се споразумеем. Ако искате, елате. Тук е наблизо – 200 км са от беларуската граница до Киев. Елате. Ще седнем тук. Спокойно, без шум, без викове, ще се договорим. Затова кажете на Тръмп: аз го чакам тук, заедно с Путин и Зеленски, ще седнем и спокойно ще се споразумеем“, каза Лукашенко в интервю за американския блогър Марио Науфал.

Беларуският президент смята, че Тръмп е по-независим президент от своя предшественик Джо Байдън.

"Дори и да е грешно, той ще вземе решение. Самият Байдън не е взел решение. Казаха му: не се обаждай, той не се обади. Казаха му: наречи Путин диктатор, той го нарече диктатор", каза Лукашенко.

Той изрази мнение, че по време на мандата на Байдън представители на военната индустрия активно са лобирали за техните интереси. "И Байдън, поради характера и физическото си състояние, не можеше да устои, както прави Тръмп. Това е целият проблем", заключи Лукашенко.

Лукашенко "оценява положително стъпките", предприети от сегашната администрация на САЩ за разрешаване на военни конфликти.

"Те са страхотни. И Тръмп е страхотен, че често говори и прави нещо в посока на прекратяване на войната в Украйна, прекратяване на войната в Близкия изток. Това струва много във външната политика. Струва ми се, че той няма друга политика освен да сложи край на войната. Блестяща идея".

Според Лукашенко "никой не можеше да си представи", че толкова бързо могат да настъпят промени в отношенията между САЩ и останалия свят, включително между САЩ и Русия. "Но един човек, който пое риска да направи това - Доналд Тръмп - много бързо обърна ситуацията с главата надолу. Да се ​​надяваме", каза беларуският президент.

Желанието на Тръмп да прекрати войните и конфликтите в света е блестящо, отбеляза Лукашенко.

„Фактът, че вие /б.р САЩ/ ​​обявихте нормализиране на отношенията в ивицата Газа в Близкия изток, че искате да спрете войните и конфликтите. Тръмп каза: „Не искам да изпращам моите хора никъде назвън, за да сменят режимите“. Страхотно, целият свят мечтае за това“, смята лидерът на Беларус.

Прочети цялата публикация