Пентагонът пренасочва военната си стратегия към възпиране на Китай и защита на Тайван

Пентагонът е в процес на пренастройване на военната си стратегия, като поставя като свой основен приоритет възпирането на Китай от евентуално нападение срещу Тайван.
Според класифициран вътрешен документ, цитиран от The Washington Post, американският министър на отбраната Пийт Хегсет е коригирал стратегията на Вашингтон, за да се съсредоточи върху предотвратяването на китайска атака срещу Тайван, както и върху укрепването на вътрешната сигурност. Документът подчертава, че поради ограничени ресурси и персонал Пентагонът ще „поеме риск“ в Европа и други региони, за да постигне тази цел.
Документът, озаглавен „Временни стратегически насоки за националната отбрана“, е бил разпратен до служители в Министерството на отбраната на САЩ през март. В него се очертава цялостна рамка за прилагане на политиката на президента Доналд Тръмп, която поставя акцент върху подготовката за потенциален военен конфликт с Китай и защитата на ключови американски интереси, като Гренландия и Панамския канал.
Както администрацията на Тръмп, така и тази на предишния президент Джо Байдън определиха Китай като най-голямата заплаха за САЩ и призоваха армията да бъде подготвена за възпиране на война в Тихоокеанския регион. Разликата в подхода на Хегсет е, че той издига потенциалната инвазия на Тайван като „единствения ключов сценарий“, който трябва да има приоритет пред всички други заплахи.
Тази стратегическа промяна ще реорганизира военната структура на САЩ отвъд защитата на родината, като фокусът ще бъде насочен към Индо-Тихоокеанския регион.
Според доклада новата стратегия на Пентагона за „отбранително възпиране“ включва увеличаване на разполагането на подводници, бомбардировачи, безпилотни военноморски съдове и специални части от армията и морската пехота. Планът предвижда също така укрепване на американските военни бази в Индо-Тихоокеанския регион, натрупване на запаси и подобряване на логистичните възможности.
Въпреки че документът подчертава ангажимента на САЩ да възпрепятстват китайска инвазия в Тайван, той също така споменава „натиск“ върху Тайпе да „увеличи значително“ своя отбранителен бюджет.
Освен това, поради ограниченията в персонала и ресурсите, Пентагонът ще „поеме риск“ в други територии на конфликти и ще настоява съюзниците си в Европа, Близкия изток и Източна Азия да увеличат своите военни разходи, за да поемат по-голяма отговорност за сдържането на заплахи от Русия, Северна Корея и Иран.
В документа Хегсет пише: „Китай е единствената стратегическа заплаха за Министерството на отбраната, а възпирането на китайско превземане на Тайван – наред със защитата на американската територия – е основният ни приоритет.“ Според новата стратегия, Пентагонът вече разглежда конфликт с Китай като основния си потенциален сценарий за мащабна война, докато заплахата от Русия се оставя в ръцете на европейските съюзници.
Документът е бил представен и на съответните комисии в Конгреса, отговарящи за националната сигурност. Анализът на The Washington Post показва, че някои части от доклада наподобяват доклад на консервативния мозъчен тръст Heritage Foundation, като дори съдържат идентични формулировки.
Един от съавторите на този доклад, Александър Велес-Грийн, в момента заема длъжността на временен ръководител на политическия отдел в Пентагона.
Докладът на Heritage Foundation от август миналата година препоръчваше на Пентагона да се съсредоточи върху три основни приоритета: предотвратяване на китайско нахлуване в Тайван, защита на територията на САЩ и споделяне на тежестта за сигурността със съюзници и партньори. Тези приоритети са в пълно съответствие със стратегическите насоки, зададени в меморандума на Хегсет.
Прочети цялата публикация