Washington Post: Уолц и други от Съвета за национална сигурност рисковано ползват Gmail за официална кореспонденция

Съветникът по националната сигурност на САЩ Майк Уолц и други членове на Съвета за национална сигурност /NSC/ на Белия дом използват Gmail за официална кореспонденция, съобщи Washington Post, позовавайки се на свои източници.
Според тях Уолц е използвал услугата за електронна поща на Google, за да изпрати своя график, работни документи и други файлове. „Използването на личен имейл, дори за некласифицирани материали, е рисковано, като се има предвид, че чуждестранните разузнавателни агенции придават изключително значение на кореспонденцията и графиците на висши правителствени служители, като например помощника по националната сигурност“, пише вестникът.
Уолц също така създадл групи в месинджъра Signal, за да обсъди ситуацията в Сомалия и напредъка на военните операции в Украйна, каза един от източниците пред The Washington Post.
Говорителят на NSC Браян Хюз отрече информацията, като отбеляза, че Уолц и колегите му използват само специализирани криптирани платформи в работната си кореспонденция. „Уолц не е изпратил и няма да изпраща класифицирана информация по този начин“, каза Хюз.
Главният редактор на Atlantic Джефри Голдбърг публикува предизвикала скандал статия на 24 март, в която съобщи, че на 11 март е получил покана за свързване с месинджъра на Signal от потребител на име Майк Уолц. Два дни по-късно журналистът получил известие, че е добавен в групов чат, в който членове на американската администрация обсъждат удари по Йемен. Според журналиста на 15 март потребител под псевдонима Pete Hegseth (името на министъра на отбраната на САЩ) публикувал съобщение с подробности за предстоящите удари срещу хусите и очакваната начална дата на операцията, която според Голдбърг съвпада с времето на публикуване на първите съобщения в социалните мрежи за нападението. На 15 март Съединените щати, по заповед на Тръмп, започнаха да нанасят масирани удари по цели на хусите, които контролират около една трета от територията на Йемен.
Демократическата партия на САЩ смята изтичането на данни през Signal за голяма грешка на републиканската администрация на Тръмп. В Конгреса на САЩ и в американската експертна общност има призиви за уволнението на Уолц и други членове на президентския екип.
Прочети цялата публикация