Пълно обезлюдяване на Газа: това ли цели Израел

Нови военни коридори, въздушни удари, евакуация и блокади на пратки с помощи изострят хуманитарната ситуация в Газа. Проправя ли с това Израел пътя за плановете на Тръмп за Газа като "Ривиерата на Близкия изток"?
Израел увеличава натиска над Газа. В сряда премиерът Бенямин Нетаняху обяви, че израелските сили са създали нов коридор за сигурност между градовете Рафах и Хан Юнис в южната част на анклава. "Разделяме ивицата и увеличаваме натиска стъпка по стъпка, за да ни предадат заложниците", аргументира се Нетаняху. А според най-новата информация израелските военни са разширили офанзивата си и в северната част на ивицата, като целта е създаването на буферна зона по границата, пише АРД.
В четвъртък Хамас отхвърли израелското предложение за ново примирие и настоя, че ще освободи останалите 59 заложници само в замяна на палестински затворници, дълготрайно прекратяване на огъня и изтегляне на Израел от ивицата Газа.
Около 60% от територията на Газа е необитаема
Междувременно новите израелски ходове доведоха до изселване на около 142 хиляди палестинци, включително жители на Рафах, съобщиха от Агенцията на ООН за подпомагане на палестински бежанци.
Според Олга Черевко от Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси около 60% от Газа в момента е непристъпна зона заради евакуацията, наредена от израелските военни. При подновените въздушни удари от 24 март насам са загинали най-малко 1 042 палестинци, твърдят здравните власти в Газа, контролирани от Хамас.
Агенцията на ООН по прехраната съобщи тази седмица, че е трябвало да затвори всички свои пекарни заради израелската блокада на доставки, която продължава вече един месец. Пред „Асошиейтед прес" Мохамед ал Курд, който е баща на 12 деца, разказва, че те си лягат без вечеря. „Казваме им да бъдат търпеливи и че ще донесат брашно на сутринта. Лъжем тях, лъжем и себе си", цитира думите му агенцията.
50 хиляди са предполагаемите жертви на конфликта
Според израелската служба COGAT, която отговаря за палестинските въпроси, над 25 хиляди камиона, превозващи 450 хиляди тона помощи, са влезли на територията на Газа по време на примирието, продължило от януари до март. Според техните съобщения това представлява около 1/3 от цялата помощ, достигнала до Газа, откакто войната започна преди 15 месеца.
1 150 души бяха убити при атаките на терористичната групировка Хамас на 7 октомври 2023 година, 251 бяха отвлечени, а до днес Хамас държи 59 заложници. За 24 от тях се смята, че са живи. Повечето от останалите бяха освободени в замяна на палестински затворници.
Войната, която Израел започна в отговор на терористичните нападения на Хамас, е отнела живота на 50 хиляди души по данни на здравните власти в Газа. Тези числа не могат да бъдат официално потвърдени, но международни организации, например ООН, ги смятат за относително точни. Властите в анклава обаче не диференцират между цивилни жертви и бойци на Хамас.
„Вече няма никакво желание за живот"
Хуманитарното положение за близо 2,3 милиона палестинци става все по тежко, алармират организациите, които работят на терен. От Червения кръст заявиха, че „възобновяването на военните действия и насилието води до загуба на надежда от всички страни".
„Вече няма никакво желание за живот. Животът и смъртта се сляха в едно", казва Ихаб Сулиман, бивш университетски преподавател в Газа. Самият той е бил разселван вече осем пъти.
Никълъс Ор, бивш британски военен сапьор, обяснява, че невзривените боеприпаси убиват по около двама души на ден - предимно деца, които ровят из развалините на бомбардираните сгради.
По този начин 15-годишният Ахмед Азам от Рафах е загубил крака си. „Проверявахме останките от дома си", казва детето пред Агенция Франс Прес. „Не знаех, че е взривоопасно, но изведнъж избухна", разказва той. Азам получава тежки рани на двата си крака, единият от които по-късно е ампутиран. Заради израелската блокада на хуманитарната помощ обаче в болниците в Газа няма протези.
Нетаняху работи за плана на Тръмп за „Ривиера" в Близкия изток?
„Няма изрично съобщение от Израел, че възпрепятстват хуманитарната помощ, за да принудят хората да напуснат, но това е логично предположение", казва Нейтън Браун от американския университет „Джордж Вашингтон". „Ако бомбардирате една територия, принудите населението в ивицата Газа да се мести от едно място на друго и прекъснете хуманитарната помощ, тогава това, което Израел нарича „доброволно напускане", изобщо не изглежда доброволно", допълва той.
За първи път тази неделя Нетаняху написа в социалните мрежи, че „ще се погрижим за общата сигурност в ивицата Газа и ще позволим реализирането на плана на Тръмп за доброволна миграция". През февруари американският президент предложи САЩ да поемат контрола над Газа и да превърнат анклава в „Ривиерата на Близкия изток", като каза на съседните Египет и Йордания да приемат палестинското население. Намеренията на Тръмп бяха отхвърлени, а ООН предупреди, че подобен план би довел до етническо прочистване.
„Виждаме ясно от израелския политически ешелон и дори от военните планове, че те искат да поставят основите и да започнат да работят за обезлюдяването на Газа", казва Амджад Ираки от Международната кризисна група, която работи за предотвратяване на конфликти. „Методът при атаките и стратегията е един и същ - колективното наказване на палестинското население на Газа. Виждаме го и на Западния бряг", посочва той.
Прочети цялата публикация