Натаняху и Тръмп обсъждат два ключови въпроса

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че възнамерява да обсъди с президента на САЩ Доналд Тръмп въвеждането на вносни мита от САЩ, както и военна операция в ивицата Газа. Той съобщи това преди да отлети от Будапеща, където беше на посещение, за Вашингтон, където трябва да се срещне с ръководителя на Белия дом.
„Оттук се отправям към САЩ по покана на президента Тръмп, за да обсъдя с него, разбира се, тези теми: отвлечените, завършването на победата в Газа и, разбира се, въпроса за митата, които се разшириха и до Израел. Надявам се, че мога да помогна по този въпрос - това е моята цел“, каза Нетаняху, чието изявление беше разпространено от кабинета на министър-председателя.
„Мога да ви кажа, че съм първият чуждестранен лидер, който се срещна с президента Тръмп по този въпрос, който е толкова важен за израелската икономика. Има дълга поредица от лидери, които искат да направят същото за своите икономики. Мисля, че това отразява специалните лични отношения и специалната връзка между Съединените щати и Израел, което е особено важно в този момент“, добави израелският премиер.
На 2 април президентът на САЩ обяви въвеждането на мита върху продукти от 185 страни и територии; за Израел митническата тарифа ще бъде 17%. Универсалните мита от 10% влизат в сила на 5 април, индивидуалните тарифи на 9 април. На 1 април Израел отмени всички оставащи мита върху вноса на стоки от САЩ.
Прочети цялата публикация