Надежда Нейнски за митата на Тръмп: Въпросът е дали това е стратегия или каубойски стил за налагане на подчинение

Бившият външен министър Надежда Нейнски коментира в ефира на bTV търговската война, започната от администрацията на Доналд Тръмп, като подчерта, цитирана от news.bg, че икономическите санкции и наложените мита водят до сериозни политически последствия.
Според нея в момента и политиците, и икономистите могат да правят само прогнози, тъй като ситуацията е нестабилна и белязана от размяна на политически декларации.
"Големият въпрос е дали се вдигат залозите. Това, което прави Тръмп - дали е стратегия за сядане на масата за преговори или каубойски начин за налагане на безпрекословно подчинение? Случаят с Канада е показателен - първоначално се въведоха мита, след това бяха отменени", посочи Нейнски.
Тя подчерта, че въпреки неприемането на политиката на Тръмп, е важно да се разбере логиката зад нея и какви са целите, които преследва. Според нея Европа до този момент е провеждала силна протекционистка политика спрямо САЩ, а правилата са различни само при наличие на споразумения за свободна търговия.
"Това, което се случва в световния ред, е като падането на двете кули по време на атентатите - светът, в който живеем, започва да се разпада като кула от карти и всеки се опитва да вземе нещо", заяви Нейнски и добави, че е изключително важно как ще реагира Европа на този процес.
По думите ѝ Европейската комисия в момента обсъжда възможни ответни мерки - мита по списък на стойност 28 млрд. долара, които да бъдат въведени на два транша. "Най-важното е Европа да има единна търговска политика", подчерта тя.
Нейнски отбеляза още, че администрацията на Тръмп се стреми да наложи волята си, а това не е начинът, по който досега светът е функционирал. Именно затова се поражда безпокойство както на пазарите, така и на борсите.
"Смятам, че ЕС на този етап прави много правилни стъпки", категорична бе тя.
Във връзка с протестите в САЩ и вътрешното напрежение в страната, Нейнски заяви, че разделението в Америка не е от вчера и не се свежда само до фигури като Тръмп и Илон Мъск. "Проблемът е, че има една голяма група от хора в САЩ, които разсъждават по различен начин от останалата част от обществото", обясни тя.
Прочети цялата публикация