4 вида храни, които здравите столетници ядат редовно

Учени от Мадрид откриват, че придържането към Средиземноморска диета, обогатена с плодове, млечни продукти и ядки, може да намали риска от ранна смърт с над една пета. Диетата по модел на Средиземноморието от години се смята за тайната зад дългия и здравословен живот на италианците и испанците, както и за ниските нива на затлъстяване и хранително-обусловени болести в тези страни. Сега испански учени заключават, че стриктното придържане към тази хранителна философия — включваща постни меса, птици, зърнени храни и голямо разнообразие от плодове и зеленчуци — може да намали риска от ранна смърт с над 20%.
Най-важните храни за дълголетиеВ същото време, експертите от Мадрид подчертават четири вида храни, които се оказват ключови за дълъг живот:
Плодове
Млечни продукти
Ядки
Ненаситени растителни масла (като зехтин или слънчогледово олио)
За сметка на това, честата консумация на безалкохолни напитки и сладкарски изделия може да увеличи вероятността от ранна смърт.
„Резултатите ни са важни и приканват хората да помислят за преминаване към Средиземноморски тип хранене предвид значителните му ползи за здравето и околната среда,“ казва д-р Мерседес Сотос Прието, асистент в катедрата по екология и обществено здраве в Автономния университет в Мадрид. „По-високата придържаност към тази диета е свързана с по-ниска смъртност от всякакви причини.“
В изследването, продължило 14 години, учените проследяват начина на хранене на над 11 000 възрастни, средно на 48 години. Участниците получават оценки според това доколко се придържат към:
Planetary Health Diet (PHD) – диета с преимуществено растителни и по-малко месни продукти, обявена в сп. The Lancet преди пет години. Тя цели да намали болестите и в същото време да смекчи негативното влияние на земеделието върху климата и природата.
Средиземноморска диета – умерен прием на млечни продукти, плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, зехтин, мазна риба, ядки, семена и варива; слаба консумация на червено месо и алкохол.
Събраните данни за отделните видове храни се комбинират и с информация за екологичния отпечатък на всеки режим, оценен по отделна база данни за емисиите на парникови газове и използването на земята. През периода на проучването са регистрирани 1 157 смъртни случая.
При PHD: Най-стриктно следващите диетата имат 22% по-малка вероятност от ранна смърт в сравнение с тези, които се придържат най-слабо.
При Средиземноморската диета: Разликата е 21% по-нисък риск в полза на най-стриктно следващите я спрямо по-неангажираните.
Изследователите добавят, че именно плодовете, млечните продукти, ядките и ненаситените масла са „самостоятелно свързани“ с намаления риск от смърт, без обаче да спекулират защо точно тези групи имат подобно влияние.
Тайната на дълголетиетоСпоред учените, най-възрастният човек в света в момента е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас, родена на 8 юни 1908 г. и навършила 116 години. Най-възрастният човек във Великобритания – 115-годишната Етел Катъръм – твърди, че избягва конфликтите и „прави само това, което иска“.
Научните наблюдения съвпадат с мнението на диетолози и геронтолози, че здравословният хранителен режим, съчетан с физическа активност, силни социални връзки и усещане за целенасоченост, са характерните черти на така наречените „сини зони“ – райони по света, където хората често доживяват до 100 и повече години.
Това ново проучване подчертава, че обръщането към разнообразни растителни храни, умерено количество месо и млечни продукти, както и системното включване на ядки и полезни масла, могат да се окажат ключ към дълъг и здравословен живот. Това не само носи ползи за нашето тяло, но и предлага по-благоприятен отпечатък върху околната среда – мотив, който все повече хора смятат за важен при избора си на храни и начин на живот.
Прочети цялата публикация