Fakti.bg | 08.04.2025 18:23:05 | 24

ISW: Европейските съюзници на Киев увеличават производството на снаряди


Европейските съюзници на Украйна продължават да увеличават вътрешното производство на материали и да се справят с недостига, който възпрепятства производството на артилерийски боеприпаси.

Старият континент къса със зависимостта си от Китай.

Това се посочва в дневния анализ на Института за изследване на войната (ISW).

Германският производител на оръжие Rheinmetall обяви на 7 април, че компанията ще придобие и ще промени предназначението на германския производител на нитроцелулоза "Hagerdorn-NC" за производство на оръжие като част от продължаващите усилия за увеличаване на капацитета на Rheinmetall за производство на горива за боеприпаси, особено за 155-милиметрови артилерийски снаряди.

Нитроцелулозата, известна също като оръжеен памук, е ключов компонент за съвременните артилерийски боеприпаси и други боеприпаси, които използват барут.

Понастоящем Rheinmetall произвежда нитроцелулоза в предприятия в Швейцария, Испания и Южна Африка и планира да увеличи производството на барут с над 50% до 2028 г.

Дъщерното дружество на Rheinmetall Nitrochemie Aschau - което произвежда нитроцелулоза, други компоненти на праха за оръжия и динамит - е увеличило производствения си капацитет с 60 % от началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г. и планира още 40 % увеличение до средата на 2025 г.

Главният изпълнителен директор на Rheinmetall Армин Папергер и главният изпълнителен директор на Saab Микаел Йохансон предупредиха през април 2024 г., че Китайската народна република (КНР) доставя преобладаващата част от европейските компоненти за боеприпаси, включително тези, необходими за нитроцелулозата, което води до тесни места, възпрепятстващи производството на европейски артилерийски боеприпаси.

През март 2025 г. Bloomberg съобщи, че Rheinmetall е разширила снабдяването си с памучен линеар - ключов компонент за производството на нитроцелулоза, който е бил изправен пред критичен недостиг през пролетта на 2024 г. - от Европа и приятелски настроени към Европейския съюз (ЕС) държави и е натрупала запаси от линеар за няколко години.

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви пред CBS News на 7 април, че е призовал лидерите на САЩ и Европа да увеличат разходите за отбрана и производството на отбранителна промишленост на фона на опасенията от бъдеща руска агресия срещу Европа.

Рюте отбеляза, че държавите от НАТО заедно произвеждат четири пъти по-малко боеприпаси, отколкото Русия произвежда сама, въпреки че общата икономика на НАТО е 20 пъти по-голяма от тази на Русия.

Кремъл продължава да отрича легитимността на украинското правителство в рамките на усилията си да заяви, че Украйна не е легитимен партньор в преговорите, и да поиска смяна на украинския режим и демилитаризация.

Тези изявления на Кремъл са част от по-широки усилия за подкопаване на легитимността на украинското правителство и преформулиране на дългогодишните искания на Русия за смяна на режима и демилитаризация в Украйна.

Преди това Путин и други руски официални лица временно спряха популяризирането на твърденията за предполагаемата нелегитимност на Украйна след телефонния разговор на Путин с президента на САЩ Доналд Тръмп на 12 февруари, но по-късно възобновиха тези твърдения на 28 март.

Украински официални лица не съобщават за руски удари с ракети с далечен обсег или дронове през нощта на 6 срещу 7 април или през деня на 7 април след най-големите руски удари от повече от месец насам през нощта на 5 срещу 6 април.

Остава неясно защо руските сили не са нанесли никакви удари с далечен обсег, след като са го правили ежедневно от 12 декември 2024 г. насам.

Русия използва мащабната серия от ракетни удари и удари с дронове в нощта на 5 срещу 6 април, за да експериментира с ударните си пакети с цел повишаване на тяхната ефективност, и е възможно Русия да се готви да проведе друг мащабен пакет от удари в близко бъдеще.

Прочети цялата публикация