Панама допусна американски военни край канала, Тръмп заплаши Мексико заради водата

Панама разреши разполагането на американски военни в районите, граничещи с Панамския канал и в непосредствена близост до него, съгласно двустранно споразумение със САЩ, което снощи бе публикувано от панамското правителство, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Споразумението обаче изключва възможността за изграждане на военни бази.
Американските въоръжени сили и частни военни компании, наети от САЩ, "ще могат да използват разрешените обекти, съоръжения и определените зони за учения и хуманитарни дейности", пише в споразумението, подписано от американския министър на отбраната Пийт Хегсет и панамския му колега Франк Абрего.
Американският президент Доналд Тръмп снощи заплаши Мексико със санкции и мита, защото, по думите му, страната не спазва 81-годишен договор за водата, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
"Мексико дължи на Тексас 1,3 млн. акър-фута (около 1,6 млрд. куб.м) вода съгласно Договора за водата от 1944 г., но за съжаление Мексико нарушава задълженията си", написа Тръмп в социалната си мрежа "Трут соушъл".
"Моята министърка на земеделието Брук Ролинс e на страната на фермерите в Тексас и ние ще продължим да увеличаваме последствията, включително с мита и може би дори санкции, докато Мексико не спази договора и не даде на Тексас водата, която им дължи", добави той.
Съгласно договора от 1944 г. на всеки пет години Мексико трябва да предоставя на САЩ 1,75 млн. акър-фута (2,16 млрд. куб.м) вода от река Рио Гранде чрез система от свързани язовири и резервоари.
Сегашният петгодишен цикъл трябва да приключи през октомври, но до момента Мексико е предоставило по-малко от 30% от договорения обем, показват данните от Международната комисия по границите и водите.
В отговор мексиканската президентка Клаудия Шейнбаум заяви, че е сигурна, че ще бъде постигнато споразумение със САЩ относно договора за водата.
След като Тръмп коментира проблема, тя написа в социалната мрежа „Екс“, че Мексико още в сряда е изпратило предложение за доставка на вода в съседен Тексас.
Мексиканските власти редовно посочват историческото засушаване, подхранвано от изменението на климата като пречка за изпълнението на ангажиментите си за водите, отбелязва Ройтерс.
Федерален съдия снощи попречи на администрацията на президента Доналд Тръмп да отмени временния легален статут на стотици хиляди кубинци, хаитяни, никарагуанци и венецуелци в САЩ, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. Съдията в Окръжния съд в Бостън Индира Талвани издаде заповедта си, след като постанови, че решението на Министерството на вътрешната сигурност да съкрати двугодишното условно освобождаване, предоставено на мигрантите по време на управлението на бившия президент Джо Байдън, се основава на неправилен прочит на закона. Съдията, назначена от бившия президент демократ Барак Обама, заяви, че администрацията на Тръмп е искала да подложи около 450 000 души на ускорена депортация до 24 април въз основа на неправилно тълкуване на закона, уреждащ този процес. Междувременно американският Върховен съд потвърди заповед на по-ниско инстанционен съд, изискваща администрацията на Тръмп да улесни връщането в САЩ на гражданин на Салвадор, когото правителството във Вашингтон погрешка е депортирало в родината му. На 4 април окръжният съдия Паула Ксинис нареди на Белия дом "да улесни и осъществи връщането" на Килмар Абрего Гарсия, след като той и семейството му оспориха в съда депортацията му. Салвадорският мигрант, който живееше в щата Мериленд и имаше разрешително за работа от 2019 г., беше спрян и задържан от служители на американските имиграционни служби на 12 март, след което беше разпитан за предполагаемото му участие в престъпна група. Той беше депортиран на 15 март в Салвадор заедно с предполагаеми членове на венецуелски престъпни групировки. На 7 април Министерството на правосъдието призна пред Върховния съд, че депортацията на Гарсия в Салвадор е била "административна грешка", но отстраняването му от САЩ "не е било грешка".
Прочети цялата публикация