
Страхът свършва там, където започва Надеждата

Къде свършва страха и започва надеждата - по този въпрос много може да ви разкаже, каже и покаже гостът на Радио Стара Загора на Светли понеделник. За някои той е човекът, който показва Живота такъв, какъвто е, в Централна и в Южна България.
Други свързват името му със съграждането на храм в Казанлък.
За трети той е синоним на надежда, защото са го срещнали в разгара на пандемията, когато на два пъти той бе доброволец в Covid - отделението на казанлъшката болница.
Така или иначе - зад всички тези дела стои едно име - това на кореспондента на БГНЕС и на БНТ за региона, Иван Янев. Който преди около десетина дни получи и отличието на вестник 24 часа " Достоен българин"
"Аз съм като всички останали, само малко по-отличен, но това не е от значение", казва Иван.
Какво е да съградиш църква и как се е стигнало до това решение - "идеята не беше моя, а на колегата ми Мартин Карбовски", разказва Иван. Пак беше по времето на пандемията, когато се страхувахме да не се заразим и се бяхме качили на вилата ми, правехме си творческите планове и се разхождахме на въздух. При една такава разходка Мартин ме попита за имот, близо до моя. Разказах му че парцелът е частен и че засега не се планира там да се строи нещо. Той пък каза, че усеща енергия на това място и предложи да го купим и да изградим църква. Само го погледнах и се обадих на собственика - той е мой роднина, насредник е на Ганьо Сомов - бай Ганьо, та, обадих му се и човекът каза - идвам. В рамките на час от предложението на Мартин, до срещата със Румен Сомов - вече имахме сделка.
Оттам нататък оказа се, идвало трудното - търсенето на майстор. Защото е грях да печелиш от градежа на църква, а явно на хората не им се работи за без пари. Няма случайност - срещнахме Георги Лолов. Който, като чу за какво става дума, веднага ни каза: "аз съм Вашият човек, имам и опит – строил съм черкви". И вече имахме майстор.
С проекта беше лесно, е преправяхме го няколко пъти, за да стане по-добре. Решихме да облечем църквата с камък - тя е извън града, нямаше да й отива да е само на хоросан, искахме да се впише в средата. Започнаха да зидат с камък майсторите, изпратих на Мартин поредните снимки - имаме строежа документиран кадър по кадър, а той ми върна снимка със стрелка и въпрос – „какво е това“.
Вгледах се и - там, където беше посочил Мартин, имаше лик. Аз видях образа на Исус. Жената, която впоследствие изографиса църквата видя и други образи, но най-ясното изображение е на Христос. А това ни даде още по-голяма вяра, да завършим започнатото", разказва Иван
Четири години и половина отнело построяването на църквата" Събор на Свети Архангели". Името й и освещаването направил лично Старозагорският митрополит Киприан.
"За нас беше голяма чест това, дойдоха на откриването над 500 души, получи се хубав празник. И днес много хора идват," разказва Янев
Споделям му, че ми е малко странно едно по-ранно негово твърдение – че заради страха двамата с Мартин се изолирали по време на пандемията. В момента, в който чува това, Иван се усмихва, защото знае какви ще са следващите ми думи и къде ще го „заведа“ - в някогашното covid-отделение на казанлъшката болница. Където на два пъти той бе доброволец, в най-големия ужас на пандемията.
"Казват, че като имаш страх от нещо, трябва да го пребориш – ако е от високо – ще скочиш с парашут или пък ще летиш, ако е от водата, ще се научиш да плуваш. Беше тягостно време – всеки ден слушахме колко е страшно, то и страшно беше. И си казах – ако ще умираме, няма какво да се направи, но ако можем да се спасим – то аз участвам. И така на два пъти станах доброволец в отделението", обяснява решението си Иван.
Преди дни той получи отличието на "24 часа" "Достоен българин". Заради работата му по време на пожарите в Сакар планина. Работа, която можеше да му коства живота и която го срещна с още един Достоен българин – 19-годишният Светослав от Свиленград, момчето за чиито живот се бориха в продължение на седмици, а и месеци лекарите от клиниката по изгаряния Свети Георги в Пловдив.
Сега Иван има нова кауза – неговият спасител Светльо в момента води тренировки по футбол за деца. И много иска да продължи да бъде треньор по футбол, на младежи, на професионални играчи. За целта трябва да изкара треньорски курсове.
"Събирането на средства за тях е кауза на колегата ми от БНТ Аделина Радева, която припознах като своя", споделя Иван.
А Светльо пък е почитател на хърватския футбол, така че курсовете за треньор ще изкара вероятно тъкмо там, в Хърватска. Питам дали ще може да се случи откъм чисто здравословна гледна точка. "Да", отговаря Иван, "Светльо вече е добре и временното забавяне на мечтата му свърши".
"Много хубаво е да усещаш кръг на Добро – ето, това момче е сторило добро за мен и за много хора, като доброволец – защото с риск за живота си, той помага за гасенето на пожара, спаси имуществото и на непознати. А после пък те помогнаха, за да бъде спасен той самият. И когато тази верига на доброто се затвори, се чувстваш добре, сигурен, имаш надежда", казва Иван
Питам го за формулата веригата на Доброто да се затвори за всички нас .
"В началото споменахме нещо за хората, които са силни зад клавиатурата. Е, начинът е да ги накараме да излязат от измисления свят. За да направят реалния по-смислен и по-хубав", казва Янев.
Прочети цялата публикация