Fakti.bg | 09.05.2025 10:48:31 | 26

Конфликтът в Кашмир дава на Китай стратегическо разузнавателно предимство


Конфликтът между Индия и Пакистан за Кашмир, който отново ескалира през последните дни, дава на Китай уникален шанс да събира разузнавателна информация от реална бойна среда - особено по отношение на индийската армия, с която Пекин поддържа дългогодишно стратегическо съперничество, предава News.bg.

Според The New York Times и редица военни анализатори, Китай разполага с напреднали технически средства за наблюдение на индийските действия в реално време чрез своята мрежа от 267 спътника, от които 115 са специализирани за разузнаване и наблюдение. Пекин също така използва своите военноморски сили в Индийския океан и бази по границата с Индия, за да следи развоя на събитията.

Особено внимание предизвиква информацията, че пакистански изтребител J-10, произведен в Китай, е свалил поне два индийски самолета, включително френския Rafale - факт, който Индия не потвърдена. Това предоставя на Китай безценна възможност да анализира ефективността на собствените си оръжия в реални бойни условия, както и поведението на индийските ПВО системи и ракети като БрахМос - свръхзвукова ракета, съвместно разработена с Русия.

Паралелно с това Китай активизира своето морско присъствие в региона, включително чрез "научноизследователски" и риболовни кораби, които според анализатори действат като прикрити военни разузнавателни постове. На 1 май бяха засечени над 220 китайски кораба, действащи координирано в близост до индийски военноморски учения в Арабско море.

Въпреки че официален Пекин не коментира ролята на тези кораби или евентуалното споделяне на разузнавателна информация с Пакистан, експертите са единодушни, че военното сътрудничество между Китай и Пакистан дава на Пекин достъп до чувствителни бойни данни, които биха били трудни за събиране при нормални обстоятелства. Анализатори като Джеймс Чар от Сингапур подчертават, че китайски военни съветници и технически екипи са постоянно присъстващи в пакистанската армия, улеснявайки достъпа до ценна информация от бойното поле.

На този фон Индия запазва мълчание, но главният ѝ дипломат в Лондон заяви, че "Китай се нуждае от връзки с всички свои съседи - включително и с нас". Въпреки това, всяка активна фаза на индийско-пакистански сблъсък дава на Китай стратегическо разузнавателно предимство в съперничеството с Индия - най-големия си съсед и регионален конкурент.

Прочети цялата публикация